Arhīvs > Ekipējums
Paklājiņš ērtai gulēšanai

Autors: Atis Rektiņš [ AUTORS?]
Foto: no ražotāju katalogiem un p.p.a arhīva
2007. gada aprīlis, ASV

Guļammaisa paklājiņš ir pietiekoši vienkāršs priekšmets. Tajā pašā laikā – būtisks garākā ceļojumā. Ir cilvēki, kuri nopērk pirmo paklājiņu, kas pagadās pa rokai lielveikalā, ir citi, kuri šim jautājumam pieiet ļoti zinātniski un ir apzinājuši vairāk nekā 10 aspektus, kādēļ viņu izvēlētais ir labāks par visiem citiem pārējiem.

Vienkārši pieejot, vieglos pārgājienos siltumā ir vienalga uz kā gulēt – ir pietiekoši daudz tādu, kuri guļ tieši uz telts grīdas, paklājot apakšā savas drēbes. Kaut kāda paklājiņa nozīme parādās tikai tad, kad apstākļi ir skarbāki (aukstums, mitrums) un zeme - cietāka.


"Dzīve" uz paklājiņiem noteikti jaukāka, nekā bez tiem…

Mūsdienās veikalu piedāvājumā ir milzīgs dažādu veidu paklājiņu klāsts, kurus gan var "rupji" apvienot vairākās grupās.

Piepūšamie paklājiņi – parasti viena vai vairākas paklājiņa kameras (nodalījumi) tiek piepūstas un gaisu. Protams, mūsdienu izstrādājumi, kuri paredzēti gulēšanai pārgājienos ir nedaudz komplicētāki par bijušajiem padomju laiku vienkameras (vai divkameru) izstrādājumiem, tomēr to galvenā vienojošā negatīvā īpašība ir tā, ka gulētājs silda gaisu, kas iepildīts paklājiņā.

Līdz sadzīves ķīmijas uzvaras gājiena sākumam pagājušā gadsimta 60. gados gan alpīnisti, gan tūristi pārgājienos izmantoja tikai piepūšamos paklājiņus. Turklāt tiem, par spīti lielajam svaram piemīt pietiekami liels pluss – uz piepūšamā paklājiņa ir ļoti ērti un mīksti gulēt. Tik ērti, ka tas pārsniedza dažus mīnusus, īpaši uz cieta seguma. Jaunākās paaudzes piepūšamo paklājiņu izolācijā gan tiek izmantoti sintētiskie materiāli ar augstām izolācijas spējām, līdz ar to tie ir gan "siltāki", gan vieglāki.


Intex Inflatable Fabric Camp Mattress

Atvērto šūnu paklājiņi – porolonam līdzīgs materiāls, kurš ļoti veiksmīgi mīkstina gulēšanu, slikti veic siltumizolācijas funkcijas un izcili labi uzsūc ūdeni. Pēdējais ir arī galvenais iemesls kādēļ šādu paklājiņu labā veikalā būs neiespējami atrast. Agrīnie Therm-a-Rest un citu firmu paklājiņu modeļi bija lielākoties tieši atvērto šūnu materiālu paklājiņi. Tiem grūti atrast jebkādu jēdzīgu pielietojumu pārgājienā, jo slapjiem to siltuma izolācijas spējas ir līdzīgas nullei. Mūsdienās atvērtās šūnas materiāli atrodami tikai pašpiepūšamo paklājiņu vidū, kur no apkārtējās vides tos izolē ūdens un gaisa drošs materiāls.

Slēgto šūnu paklājiņi – arī sūklim līdzīgs šūnveida sintētiskais materiāls, kurā šūnas gan ir noslēgtas, daudz labāk veicot izolāciju un praktiski nemaz neuzsūcot ūdeni. Šie paklājiņi nav ļoti mīksti, tomēr to labās īpašības krietni vien atsver sliktās. Savulaik šos, t.s. "poliuretāna" (uretanovie kovriki) paklājiņus tūrismā un alpīnismā sāka izmantot tie, kam bija piekļuve PSRS militārās rūpniecības "rezervēm" (klīda baumas, ka ar šādiem slāņiem tiek siltināta stratēģiski nozīmīga militārā tehnika). Aizvien vairāk šāda tipa paklājiņi tiek ražoti nevis gludi, bet veidoti nedaudz līdzīgi kā olu režģi, neļaujot paklājiņu tik cieši saspiest, tādējādi ievērojami uzlabojot siltuma izolāciju, gulēšanas ērtumu un tos padarot stingrākus. Šādi paklājiņi aizņem krietni daudz vietas un tos būs grūti ielikt somas iekšpusē, tomēr tie ir ļoti viegli.


Therm-a-Rest Z-Lite Sleeping Pad

Pašpiepūšamie paklājiņi – kā jau iepriekš minēts, tie ir atvērto šūnu materiālu paklājiņi, kas apvilkti ar ūdens un gaisa necaurlaidīgu audumu, un atritināti paši lēnām izplešas, uzsūcot gaisu, kas iekļūst paklājiņa iekšpusē caur vienā tā stūrī iestrādāto aizskrūvējamu gaisa pieplūdes un atplūdes ventili.

Pašpiepūšamajam paklājiņiem, par spīti labajām izolācijas spējām ir ievērojams vājais punkts - lielas briesmas tiem draud zaru, akmeņu un citu asumu veidā, jo jebkurš, pat vismazākais caurums efektīvi samazina paklājiņa mīkstumu un izolācijas spējas vairākas reizes, vai pat padara šo paklājiņu praktiski nelietojamu. Bojājumus, ja vien ir laiks un iespējas meklēt bojāto vietu (piepūšot paklājiņu un to iegremdējot ūdenī, vai ļoti uzmanīgi klausoties gaisa noplūdes radītajā sīkoņā un pētot paklājiņa virsmu), parasti gan var novērst ar parastas līmlentes vai speciāla uzlīmējama ielāpa palīdzību.


Therm-a-Rest ProLite 3 Sleeping Pad

Dūnu paklājiņi – parasti vai nu pašpiepūšamie vai piepūšamie paklājiņi ar plānu kārtu dūnu izolācijas, kas pavērsta uz gulētāja pusi. Šādi paklājiņi ir dārgi, ļoti reti sastopami veikalu piedāvājumā un domāti tikai augstkalnu alpīnisma, kā arī polāro ekspedīciju vajadzībām. Pie tam, šādu izstrādājumu ražotāji domā arī par tādām niansēm, par ko līdz šim nav domāts. Piemēram Exped DownMat ražotāji piedāvā īpašu paklājiņa piepūšanas sistēmu, izmantojot uzglabāšanas apvalku, kas neļauj liekam mitrumam nokļūt paklājiņa iekšpusē (kā tas notiek pūšot paklājiņu ar muti), līdz ar to paildzina paklājiņa lietošanas laiku un uzlabo tā siltumizolējošās īpašības.


Exped DownMat 9 Deluxe Sleeping Pad

* * *

Visvairāk no dažādu firmu ražojumiem pazīstami Therm-a-rest paklājiņi. Tomēr šīs firmas līdz šim gandrīz neierobežotajam monopolam, īpaši pašpiepūšamo paklājiņu tirgū, ir pienācis pietiekoši loģisks gals – jau vairākus gadus gandrīz visi alpīnisma un pārgājienu ekipējuma ražotāji izlaiž pašpiepūšamos paklājiņus, kuru galvenā iezīme ir tā, ka tie ir lētāki par Therm-a-rest izstrādājumiem! Tomēr, nenoliedzami, šī firma ļoti cenšas un katru gadu nāk klajā ar jauninājumiem, kas vismaz firmas piekritēju acīs parasti attaisno to augsto cenu.


Pacific Outdoor Equipment Insul Mat Hyper Lite Mtn Regular

Neskatoties uz visām dažādajām kategorijām, nesenāk ražotos paklājiņus reti var ietilpināt tikai vienā no kategorijām, tie parasti ir vismaz divu vai trīs apvienojums – visbiežāk vismaz daļēji pašpiepūšamie ar atvērto šūnu materiālu pa vidu un slēgto šūnu materiālu iekšējā slāņa apakšā – papildus izolācijai. Sastopami arī dažādi citi paklājiņu veidi. Pārveidojumi un jauninājumi galvenokārt tiek ieviesti tādēļ, lai samazinātu paklājiņu svaru, kas īpaši pašpiepūšamajiem paklājiņiem ir pietiekoši ievērojams. Turklāt gudri un pieredzējuši vīri arī izdomājuši un praksē pierādījuši to, ka gulētājam pēc iespējas vairāk siltam un izolētam no zemes vajadzētu būt tikai apvidū no pakauša līdz gurniem (dibenam), tālāk (zem kājām) materiāls var būt arī plānāks, tādēļ nereti tiek ražoti un lietotājiem piedāvāti tikai vienu vai pusotru metru (t.s. "3/4") gari paklājiņi, zem kājām iesakot paklāt liekās drēbes vai palikt somu (arī alpīnistiem virves taču kaut kur jāliek...).Lai izmērītu paklājiņa labumu – t.i. siltumvadīšanas spējas, tiek izmantota tā sauktā R-vērtība (R-value) jeb Warmth Resistance Value – paklājiņa siltuma saglabāšanas spējas (principā tās tiek aprēķinātas ņemot paša materiāla siltumvadīšanas spēju, to pareizinot ar tā biezumu). Teorētiski - jo R-vērtība lielāka, jo labāk, un paklājiņiem tā parasti ir robežās no 1 līdz 10 vai 11.

Tomēr praktiski būtu jāņem vērā cita, viltīga un maldinoša lieta, jo siltumvadīšanas spējas tiek aprēķinātas uz noteiktu platību. SI sistēmā izmanto kvadrātmetrus (attiecīgi R-vērtību apzīmē ar RSI), angļu sistēmas piekritēji – kvadrātpēdas (R-vērtību apzīmējot ar R). Tā kā kvadrātpēdas ir krietni mazākas par kvadrātmetriem, tad RSI ir aptuveni 5,6 reizes lielāks par R. Sajukums iestājas tajā brīdī, kad atklājas, ka SI sistēmas piekritēji, parasti lietošanas vienkāršībai, atmet apzīmējuma pēdējos burtus un visai bieži arī savu R-vērtību apzīmē ar R…

Lielākā daļa paklājiņu tiek apzīmēti ar angļu sistēmas R, tomēr šis skaitlis dažādiem ražotājiem nav īpaši salīdzināms un nav objektīvs. Turklāt norādītā R-vērtība paliek nemainīga tikai tik ilgi, cik paklājiņš nav saspiests. Uz tā guļot vai sēžot, R-vērtība samazinās. Tādēļ pērkot paklājiņus, daudz vairāk uzmanības būtu jāpievērš svaram un materiāla, kā arī paša izstrādājuma kvalitātei, nevis dažādiem mistiskiem R-lielumiem.


Paklājiņš noder arī kā vēja aizsegs gāzes deglim! :)

Tabulā zemāk ir apvienoti dažādi paklājiņu modeļi, norādot svara un cenas kopsakarības (tikai nelielam ieskatam, jo kopumā pieejami vismaz daži simti dažādu paklājiņu modeļu). Būtu jāpievērš uzmanība tam, ka, piemēram, Pacific Outdoor lielākajai daļai paklājiņu uzrāda daudz lielākas R-vērtības, nekā citi ražotāji, vēl dažiem ražotājiem, kuri šeit nav iekļauti, R-vērtības ir vēl "nesakarīgākas". Cenas ir ražotāju ieteiktās, ASV dolāros.

Modelis R-vērtība Svars Cena
Piepūšamie
Pacific Outdoor Equipment Ether Compact 6 1.0 566 g 43
Insul Mat Max-Compact Mummy Air Mattress, ¾ length Ap 1 453 g 32
Piepūšamie ar sintētisko izolāciju
Big Agnes Dual Core Ap 6 1,02 kg 90
Pacific Outdoor Equipment ECO Thermo 6 6.8-7.8 623 g 150
Exped SynMat 9 Deluxe 6,2 1,07 kg 100
Piepūšamie ar dūnu izolāciju
Exped Downmat 9 8 907 g 150
Aizvērto šūnu materiāla
Therm-a-Rest Ridge Rest Deluxe 3,1 538 g 30
Thermarest Z-lite 2,2 425 g 34
Jebkāds parastais 1-2 550 – 650 g 5-20
Pašpiepūšamie
Therm-a-Rest ProLite 4 3,2 680 g 95
Pacific Outdoor Equipment AO-Lite 4 623 g 75
Big Agnes REM Two-Track 3-4 1,07 75

Kā jau var nojaust, visi jaunie paklājiņu modeļi, un it īpaši tie, kuros izmantotas dažādu materiālu kombinācijas, ir dārgi, bet parastie un vienkāršie, veco tehnoloģiju paklājiņi ir lēti. Pats gan īpaši nesaspringstu un visām ražotāju viltībām uzmanību nepievēršu, lietoju slēgto šūnu materiālu darinājumus, kuri ir adekvāti silti arī ziemā (aukstumā var gulēt arī uz diviem) un nevar tikt sabojāti, tos sadurot. Tomēr citi, kuriem svarīgāks ir paklājiņa kompaktums (lai to ieliktu somā, nevis varētu tikai piesiet pie somas tās ārpusē), izvēlas pašpiepūšamos paklājiņus. Tātad – izvēle atkarīga no nepieciešamības, vēlmēm un iespējām.

Daži p.p.a padomi paklājiņu lietotājiem:

- Pašpiepūšamos paklājiņus (tāpat kā guļammaisus!) ļoti vēlams glabāt atrullētā, nevis saspiestā, sarullētā veidā! Paklājiņa stūrī iestrādāto aizskrūvējamu gaisa pieplūdes un atplūdes ventili ieteicams atstāt vaļā!

- Lai pēc iespējas kompaktāk sarullētu pašpiepūšamo paklājiņu, to ar vaļēju ventili pirmo reizi sarullē, tad aizskrūvē ventili, atrullē vaļā un rullē vēlreiz ciet, ventili attaisot tikai gandrīz pašās beigās, lai izlaistu no paklājiņa papildus izspiesto gaisu. Pēc ciešas sarullēšanas ventili cieši noslēdz un paklājiņu ievieto apvalkā.

- Ja ceļojumā ir izdevies pārdurt piepūšamo vai pašpiepūšamo paklājiņu un pirmajā mirklī nav iespējams identificēt gaisa noplūdes vietu, kā arī nav mierīga ūdens rezervuāra, kurā iegremdēt paklājiņu piepūstā veidā, ieteicams paklājiņu daļēji piepūst un tad saspiežot to ar ķermeņa svaru, apliet ar ūdeni, rūpīgi meklējot vietu, kurā parādās gaisa burbulīši. Caurdurto vietu atzīmē un līmē ar izturīgu un piemērotu līmlenti vai līmi.

- Ja ceļojat divatā un vēlaties gulēt ciešāk kopā, tāpat kā iespējams iegādāties guļammaisus, kuru rāvējslēdzēji (t.s. "kreisais" un "labais") savelkami kopā izveidojot vienu lielu guļammaisu, ir iespējams iegādāties arī paklājiņus, kurus var apvienot vienā lielākā…

- Atvērto un slēgto šūnu paklājiņus stiprinot mugursomas ārpusē, jārēķinās ar to, ka pieaug somas apjoms, un ar šādu somu būs grūtāk pārvietoties pa šķēršļotu apvidu. Arī vējam būs vieglāk "izšūpot" jūs no līdzsvara!

- Visi moderno materiālu paklājiņi ir visai neizturīgi pret atklātu liesmu un lielu karstumu, tāpēc pasēdēšanai pie ugunskura ieteicams izmantot kaut ko citu, nevis paklājiņu!

- Paklājiņš var būt lietojams ne tikai sēdēšanai un gulēšanai – tā virsma ir lieliska vieta, uz kuras spēlēt… dažādas "galda spēles"! Nedaudz fantāzijas, nedaudz iedvesmas un radoša darba, un jūsu paklājiņš būs lielisks ceļojumā līdzi ņemams šaha "galdiņš", vai pat Monopola spēles lauciņš… :)


www.adventurerace.lv Arhīva sadaļā "Ekipējums" lasāmi vēl vairāki Ata Rektiņa raksti par ceļojumos noderīgu ekipējumu.

* * *
Kur Latvijā nopirkt labu paklājiņu?

Veikals "GANDRS – Viss atpūtai dabā" (internetā: www.gandrs.lv)
- Ortlieb (Vācija) un Lafuma (Francija) paklājiņiOrtlieb Self-inflating mattress (Modeļi: Classic light / Classic / Classic comfort / Premium / Classic short. Ražotāja apraksts: Made from a special grade of open cell foam and a fabric which is not only more abrasion-resistant and anti-slip than all other mattress fabrics, but also more puncture-resistant. The fabric, and therefore the complete mattress, is waterproof.)

Lafuma HIKING (Ražotāja apraksts: Filling and lining: 75D polyester polyurethane foam. Special features: light, comfortable self inflating mattress, rapid inflating valve, compact storage bag with repair kit.)

Lafuma MOUNTAIN (Ražotāja apraksts: Filling and lining: ripstop 75D polyester open-weave polyurethane foam. Special features: ultra-light, sarcophagus-shaped, self-inflating mattress, large inflating "1/4 turn" valve, compact storage bag with repair kit.)

[FORUMA TĒMA]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv