Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Ekipējums
un piedāvā:
Mugursomu konkurss: visi pieteikumi
Andris Malaševskis []

Mana šā brīža mīļākā mugursoma ir HiMountain Winter Expedition, tilpums 75 l +20 l. Izgatavota no Cordura Light materiāla. Viegla un praktiska ekspedīciju mugursoma ar noņemamu priekšpusi, kur ērti var ievietot dzelkšņus un citus aksesuārus. Ar šo mugursomu esmu kāpis Akonkagvā, ziemā Tatros un Makkinlijā.
Izvēlētos: Akme Edelveis 35 un HighSierra Col 35Māris Rozenblats

Pašreiz visiecienītākā, visbiežāk kalnos lietotā mugursoma ir Millet Peuterey 50 (domāta tehniskajam alpīnismam, 50 l), kuru lietoju jau vismaz 1 gadu. Ļoti patīk šīs somas funkcionālā uzbūve (kompresijas stropas, kas palīdz somu padarīt mazāku, īpaša kabata dzelkšņiem somas ārpusē, kā arī krāsa un dizains. Kopā ar to ir kāpts dažos kalnos, un lai arī soma ir dārga un smaga, man tā patīk. :) Pietiekami liela lai nebūtu jačakarējas ar "pareizu" mantu salikšanu!
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 55 un HighSierra Col 35Ģirts Eglītis

Merida Hydration Pack, ~15 litri, somai ir iekšējā kabata ūdens rezervuāram (nav komplektā) un atvere ūdens caurulei. Soma ir tieši tik maza, lai nebūtu par lielu. Tāpēc ir jāpiedomā par mantu izkārtojumu, toties izslēdz liekas mantas. Rāvējslēdzēji varētu būt nedaudz ērtāki. Šo pavasari somas augšpusē piešuvu nelielu cilpu ar sprādzi virves un cita ekipējuma piekāršanai (redzams bildē). Šī soma ir redzējusi visus manus piedzīvojumus: Mona-X 2006, Tinis piedzīvojumu rallijs "Kurzeme 2006", Rīga Challenge 2006, Tinis Velo Rallijreids 2006, Bike Adventure Raid 2006, Winter Adventure Raid 2007, Tinis "Pavasara medības" 2006, Raid Baltic Cup Latvia 2007, Mona-X 2007. Arī nākotnē viņai ir izredzes piedzīvot daudz interesanta, piemēram, Kazbeks, Rīga Challenge 2007 izaicinājumi...
p.s. Paldies draugiem, par kuru dāvāto dāvanu karti es iegādājos šo somu!
Izvēlētos: Akme Hibini 85 un HighSierra DiplomatRoberts Zdanovskis

Pašreizējā soma ir Mammut Silvettra 50, 50 +10 litri, 1850 gr. Pirkta sākumā kā soma visiem dzīves gadījumiem, gan piedzīvojumu sacensībām, gan kādas lielākas mantas pārnešanai. Soma ērta, ja somas svars nepārsniedz 18 kg. Pēcāk gan šī soma ir ne visai ērta. Ļoti labi regulējas visas iespējamās pozīcijas starp muguru un somu. Sāku domāt par šo somu pagājušajā gadā, kad nonācu pie slēdziena, ka manējā ir par mazu garākiem pārgājieniem vai ceļojumiem! Jautrs atgadījums ar somu bija pagājušajā pavasarī, kad mazā, bet jautrā kompānijā devāmies pastaigā gar Lielo Juglu. Tad vienam vajag plāksteri, vienam alu, vienam saldo sieriņu, tad atkal virvi, tad karabīni, tad vēl visādus sīkumus, es tik velku un velku no somas ārā, beigās visi jau manu somu iesauca par maģisko burvju somu, jo tajā atradās viss, ko tik vien sirds vēlējās…! :) Pārgājiens turpinājās vēl ilgi un dikti, arī vēl mājās esot… Nu tā jau ir tradīcija, katru pavasari iet gar kādu upi, kopējot tās ūdens līniju.
Izvēlētos: Akme Pamir 95 un HighSierra Long Trail 90Andris Kuzmans

Fotografēja Baiba Liepa, 2007. gada 6. jūnijs. Vienkārši krāšņs Odesas pilsētas stūrītis. Mugursoma: HightPeak SanPedro 28 l. Skaista vieta, jauki cilvēki un labi ceļa biedri ir viens no nosacījumiem labam ceļojumam. Karte rokā vai vējš matos :) un uz priekšu. Ā, jā un mugursoma, kurā var ielikt un apkraut apkārt ar pašu nepieciešamāko un arī labi paslēpjas aiz muguras.
Izvēlētos: Akme Hibini 120 un HighSierra Ahimsa packElīna Tjutjunnika

Bilde uzņemta Francijas Alpos, fotogrāfs Normunds Patmalnieks, 2006. gada vasara, Kalnu Grupas mācību braucienā. Benzi soma, ietilpība 50 l, piedalījos ar to gan Rīga Challenge 2006, gan Tiņa mačos, gan VX Ziema Pro 2006. Gan Kaukāzā, gan Alpos, gan Tatros noderēja. Soma līdz šim ir kalpojusi 5 gadus, un vēl joprojām nav saplīsusi, tikai nedaudz nodriskāta.
Izvēlētos: Akme TjanShan 50 un HighSierra Summit 45Gatis Višņevskis (Gasha) []

Foto: Indriķis Liepa, Monblāna apkārtne, 2005. gada augusts. Komentārs fotografēšanas laikā: "Gasha, nu tu gan esi nokrāvies…" :) Soma bija piebāzta līdz limitam, nu kādi 25-30 kg. Īsi pirms 4 dienu izgājiena uz Monblānu pa klasisko maršrutu (aprakstu par to var lasīt šeit). Pašreiz lietoju McKinley Sherpa 45 +10 mugursomu, jau vairāk kā 8 gadus. Mugursoma ir ļoti ērta, regulējama. Patīk iespēja pacelt vāku, un arī atvērt apakšējo nodalījumu. Noderīga lieta ir noņemamas sānu kabatas. Izturīgs materiāls. Vidēji viegla - 1.8 kg. Noņemot sānu kabatas, un mazliet savelkot, to ērti var lietot īsākos ceļojumos un kalnu maršrutos. Mazliet pieregulējot, to var novietot ari uz velo bagāžnieka, kā velosomu. Šī soma ir bijusi līdzi visos neskaitāmajos ceļojumos, no Marokas līdz Kamčatkai, arī Latviju ieskaitot.
Izvēlētos: Akme Hibini 85 un HighSierra Appalachian 75Ilze Krislauka []

Bilde tapusi Berlīnes stacijā, ceļā uz Spānijas klintīm 2007. gada 30. aprīlī. Autors: Edgars Deksnis. Somas modelis: mazā soma Millet Pro Light 27, lielā soma – Lafuma Hunza 50. Mazajai (Millet) īstie pārbaudījumi vēl priekšā, pašreiz tā kalpo galvenokārt vienas dienas izbraucieniem (izgājieniem). Lielākais somas piedzīvojums - rokas bagāžas loma lidojumā uz Spāniju. Lielā soma gan pabijusi gan tuvos, gan tālos, skaistos un neaizmirstamām sajūtām pilnos ceļos. Sākot no saules pielieta pārgājiena pa Kurzemes jūrmalu, beidzot ar sniega vētru Francijas Alpos. Ērta, izturīga un uzticama. Un sarkana - pēc krāsas pieskaņota kalnu zābakiem un jakai. :)
Izvēlētos: Akme Solo Extreem un HighSierra Splash 70Anna Ņikuļina

Mana vismīļākā mugursoma ir Bergson Urban 28, 28 litri, daypack, domāta 1-2 dienu pārgājieniem. Parādījās pirms pusotra gada un ļoti iepatikās ar savu ērtumu un izturību pat salīdzinoši lielu svaru nešanā. Ar to jau esmu kāpusi Jura kalnos (fotogrāfijā, 2006. gada aprīlis) un Alpos- Šveicē, Serra de Estrela- Portugālē, izgājusi vairākus pārgājienus Čehijā, Vācijā, Lielbritānijā. Šī mugursoma saistās ar piedzīvojumiem, kļūstot par manis neaizvietojamu sastāvdaļu pasaules izzināšanā!
Izvēlētos: Akme Alkor 30+ un HighSierra Sentivel 65Rūdolfs Puķītis

Fotogrāfijas autors: Viesturs Lūsis. Soma: Akme, modelis SAGIB, tilpums 80 l. Šo somu lietoju apmēram 2 gadus. Soma ir izturīga (pievelkot štropes, ar kāju droši pret somu, muguru pret koku un aiziet!!). Pašu savilcēju arī ne pa jokam daudz tā, ka piepildīta arī tikai par 1/3 nepārvēršas par pilnīgi bezveidīgu objektu, kas izvietojies uz muguras, kaut kur starp dibenu un galvu. Kopumā soma pārdomāta, bez liekām detaļām, dažas var arī amputēt!! Piemēram, augšējā cepure, kas nepieciešamības gadījumā nomontējas un pasista padusē [cerams savējā :)] dodas līdzi. Šis somas modelis galvenokārt paredzēts ekspedīcijām un gariem pārgājieniem. Tā ir samērā viegla salīdzinot ar citiem tāda paša tilpuma citu ražotāju modeļiem. Soma pabijusi pāris āra dzīves apmācībās gan Latvijā gan ārpus tās, "jauniešu apmaiņās" un, protams, pārgājienos.
Izvēlētos: Akme Mount Lake 55 un HighSierra Explorer 55Didzis Gasiņš

Foto: Vizma Bungše, Sardīnija 2007. Soma Gregory, apmēram 30 litri. Iegādājos piedzīvojumu sacensībām. Ļoti labi guļ uz muguras, arī skriešanas laikā, ērti pievilkt siksnas. Ir visādas lentītes, ar kurām piestiprināt ekipējumu, kā arī ķiveri uz mugursomas. Apjoms pilnīgi pietiekošs 24 st. sacensībām, lai ietilpinātu komandas ekipējumu: virvi, sistēmas, aptieciņu un personīgo ekipējumu un 3 litru sistēmu. Gribētos lielāks kabatas uz gurnu jostām, lai var izņemt sīkumus no kabatām, nenoņemot somu. Lietoju arī nelielos pārgājienos.
Izvēlētos: Akme Sagib 70 un HighSierra Kahume 70Ģirts Plūme

Mana jaunā Ferrino ražotā Approach 80+10 soma šā gada jūnijā piedzīvoja ugunskristības - lidostas darbinieku "īpašo" attieksmi kravas mētāšanā. Pēc tam slidināšanās pa Norvēģijas klintīm un ledājiem bija kā bērnu spēlītes. Attēlā kārtējais riska pasākums šķērsojot kalnu upīti pa pseidotiltu, kas knapi turēja cilvēka masu, kur nu vēl ar tušonkām un drēbēm aukstam, slapjam laikam (gatavojāmies laika ziņu prognozei, bet faktiski bija kādi 25 grādi + saule, saule un atkal saule) pildītu 90 litrīgu mugureni! Un tas viss tikai tādēļ, ka negribējām pārlaist nakti aitu mēslu pārpildītajā krastā... Foto uzņēmusi Anita Čākure Norvēģijā, netālu no Oddas pilsētas (Folgefonnas ledāja) 2007. gada 12. jūnijā. Savu pirmo ceļojumu soma izturējusi godam, cerēsim, ka pārējos gados nepievils!
Izvēlētos: Akme 70 litrīgo velosomu un HighSierra gurnu somu SoloVizma Bungše

Exitrek, 30 l, Dajabon (viss info, ko vareju norakstit no somas :))) Pirms vairāk kā 2 gadiem šo somu nopirka man brālis Beļģijā. Ar šo nelielo mugursomu esmu devusies visur kopā: 1) ikdienā braucot ar riteni uz darbu; 2) aktīvos pasākumos pie dabas tepat Latvijā; 3) piedzīvojumu sacensībās - Rīga Challenge 2006, Bike Adventure Raid 2006, Winter Adventure Raid 2007, Mamutu medības 2007, Tinis 2007, Adventure Raid Baltic Cup 2007 (lai arī šai somai nav nedz speciālās kabatas dzeršanas sistēmai, nedz arī optimāls dizains ērtai skriešanai (somai ir tikai viena "josta", kas stiprinās ap vidukli, līdz ar to plecu daļa brīvi "staigā")...; 4) Brauciens uz Sardīniju šopavasar (bilde kā reiz no turienes: viena, kad taisos nolaisties pa virvi - jāatzīst, ka šeit gan ir diezgan maz redzams no pašas somas), un otra, kad soma tika prasmīgi piedrošināta pie ātri izveidotas stacijas); 5) ...uzskaitījumu varētu turpināt, jo soma tiešām ir bijusi man līdzi it visur...
Izvēlētos: Akme Hibini 85 un HighSierra Kahuna 70Aija Dēliņa

Foto Andis Kalvāns, 2003. gada augusts, Karēlija, Severnaja Šuja. Mugursoma Akme, modeli neatceros, 70 +10 litri. Ar šo somu pabūts gan dažādos Latvijas nostūros, gan Urālos, Krimā, Karēlijā. Vienlīdz labi ar šo somu ir bijis gan kalnos, gan pa upi braucot. Drusku traucē tas, ka tikai viens tilpums, bet citādi gan izturīga, gan ērta. Reiz ar šo somu kāpām no Urālu galvenās grēdas atsevišķi stāvošā kalna Denezhkin kamenj virsotnē. Uz kalna bija tāda migla, ka redzamība ~50 m un ļoti stiprs vējš, un beigu beigās ejot gar nogāzi it kā uz priekšu, beigu beigās konstatējām, ka esam apgājuši perfektu apli un atgriezušies izejas punktā pie virsotnes! Ar to pašu somu ir laivots Karēlijā, braucot ar katamarānu pa Severnuju Shuju. Upē mijas lēni gluda ūdens posmi ar straujām krācēm un nelieliem ūdenskritumiem. Konkrēti bildē ir brīdis, kad bija garš posms pa upi un pūta spēcīgs ceļavējš, tāpēc izveidojām improvizētu buru no telts plēves, lai nebūtu jāairē.
Izvēlētos: Akme Edelveiss 35 un HighSierra RailpassArtis Hofmanis

Foto: Zane Dzirkale, piedzīvojumu sacensības Mona-X 2006, Cesvaine. Pašlaik lietoju firmas Salomon mugursomu. Par modeli vairs skaidrības nav, aizdomas par Salomon Raid Race 300 ar 31 litra ietilpību. Nu jau kādus 3-4 gadus pirmklasīgi kalpo dažādās, Latvijā rīkotajās, piedzīvojumu sacensībās.
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 60 un HighSierra Long Trail 90Jurģis Blumbergs []

Foto: Arta Millere, 2006. gada novembrī, Francijā, Sainte Victoire klinšu masīva virsotnē. Soma: Ferrino, Freney 38 W, 38 L. Somu iegādājos 2006. gada oktobra sākumā Barselonā. Esmu to lietojis klinšu kāpšanas tūrē Provansā, Francijā, dažādās ziemas ledus kāpšanas un Dry Tooling aktivitātēs Latvijā, kā arī Lieldienu ceļojumā uz Spāniju ar klinšu kāpšanas elementiem (aprakstu par to var lasīt šeit). Somas pašmasa ~1500 gr. Plusi - ļoti ērta soma, lieliski stiprinājumi ledus cirtņiem, arī ērtas kabatas un nodalījumi. Somā iestrādāts tīkliņveida materiāls, ar kura palīdzību nepieciešamības gadījumā iespējams ērti piestiprināt ķiveri. Somai ir ļoti ērti stiprinājumi arī trekinga nūjām. Padomāts par to, lai nesvīst mugura. Piemērota 1 - 2 dienu kalnu trekinga maršrutiem. Ir vieta dzeršanas sistēmai. Arī intensīva lietus laikā nav manīts, ka somas iekšienē esošās mantas būtu kaut nedaudz slapjas. Latvijā tādu somu esmu redzējis tikai vienu eksemplāru (pašreiz atrodas tieši blakus manai somai), tāpēc ir visai niecīga iespēja somas sajaukt, kā dažkārt mēdz gadīties. Īpaši ērtas iekškabatas ar daudz parocīgiem nodalījumiem atrodamas somas centrālās tilpnes pārsedzes klapē. Mīnusi - sākumā ik pa brīdim pavīdēja kāds diega galiņš, kuram bija tendence uz ārdīšanos, taču pēc īpašnieka prasmīgo roku pieskāriena, šī nepilnība ātri vien tika novērsta.
Izvēlētos: Akme Uliss 85 un HighSierra Alppalachian 75Arta Millere []

Soma: The North Face, Atlantis, 35 l. Somu, ar atlaidēm, gandrīz vai netīšām, nopirku dienu pirms tam, kad iepriekšējās somas rāvējslēdzējs "nobeidzās". Šī TheNF kalpo jau kādus 4 gadus dažādos ceļojumos, klinšu kāpšanā, pat 2 dienu alpīnisma maršrutos, jo, neskatoties uz mazo tilpumu, somā tomēr var salikt daudz mantas, kā arī šo to pieinstalēt klāt. Fotogrāfija uzņemta 2004. gada 14. augustā (foto: Marc Romero), kad, varētu teikt, somai apritēja gadiņš un nelielā draugu lokā devāmies uz Pireneju virsotni Aneto pa Salenques kori, kas nav tradicionālākais maršruts uz virsotni (aprakstu par to var lasīt šeit). Kāpiens ilga divas dienas, ar nakšņošanu uz kores plaukta, somā tika saspiests viss - gan guļammaiss, drēbes, klinšu kurpes, ēdamais, dzeramais, leduscirtnis, kā arī, kā jau bildē redzams, piekārta vēl virve u.c. ekipējums.
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 60 un HighSierra Summit 45Andris Ločmanis (Stūrmanis)

Bilde: autors Sic, Arches national park, USA, Utah. Man lietošanā ir gan lielā soma Treksport Patagonia 80l, gan mazākas Lafuma (attēlā) nosaukums nezināms ~15l , Wolfskin laikam Foggy Trail 35 l specifiska soma, kas ir ērta uz muguras pie dabas, bet ļoti nepiemērota ikdienas urbānajām vajadzībām. Man mīļākais izmērs ir 30-35 litri, kas pilnībā pietiekams gan grāmatu u.c. papīru staipīšanai pilsētā, gan we pastaigām dabā un galvenais - ejot, vai slēpojot var salikt jaku, ūdeni un citus sīkumus divām personām. Lafuma somas vienīgais mīnuss ir iestrādātā lietus pārvalka konstrukcija, kas padara to praktiski nelietojumu, jo somas augšpusē tas nevar pildīt savu funkciju… Nu labi, otrs mīnus, ka kādus 5-10 litrus vairāk tilpuma gribas! #:)
Izvēlētos: Akme Edelveiss un HighSierra Guide 3200Normunds Černišs

Varbūt mazliet ne pa tēmu - bet pašreiz intensīvi lietoju Lafuma Kids mugursomu bērna nešanai. Tilpums (:)) mainās atkarībā no tā, kuru bērnu lieku - 1 līdz 2,5 gadus jaunu. Ar šo mugursomu ir izstaigāta daļa Portugāles, gan pastaigas pa piekrasti, gan pārpildīts tramvajs. Nedēļa pavadīta Īrijā, lēkājot pa piekrastes klintīm un pastaigājoties pa pilsētu. Ikdienā skrituļoju pa Mežaparku - ideāli jebkurā gadījumā. Sīcis jau tā pieradis, ka aizmieg somā, ja nāk miegs. Ar savu pozu šokējot apkārtējos. :) Tāpēc atļaušos pievienot divas bildītes- nekādi nevaru izlemt, kura labāk raksturo bērna un manu labsajūtu. :) Un ja vēl ir kāds, kurš var pabarot bērnu neapstājoties, vispār ideāli. Mugursomas stiprinājumi ir tik ērti, ka visu dienu nesot sīci, nekādu problēmu. Nekas ērtāks līdz šim man nav bijis. Un pašreiz meklējot "normālu" mugursomu, galvenais izvelē ir tieši stiprinājuma moments.
Izvēlētos: Akme Helios 1 un HighSierra Summit 45Inga Liepiņa

Foto: Sandra Priede, Rumānija, Fagāras kalni, 2007. gada jūlijs. Ļoti negribējās doties kalnu pārgājienā ar nu jau vairāk kā 10 gadus lietoto pašūto lielo mugursomu, lai ar iemīļota, tomēr komfortiņš prasās. Līdz ar to īsi pirms brauciena iegādājos Millet (Francija) mugursomu Odyssee Mis1529 (60+10) un secināju, ka veicu sev ļoti veiksmīgu pirkumu. Somai ir atverama augšpuse ar noņemamu kapuci, sānu stiprinājumi un lielas sānu kabatas, ir cilpas leduscirtņiem, vieta ūdens maisam, dokumentu (telefona) kabata, lietus pārvalks, rāvējslēdzējs somas apakšējā daļā ļauj piekļūt arī pie apakšējām mantām, kas dažkārt ir ļoti noderīgi. Materiāls – poliesters, svars – 2.1 kg. Šis somas modelis galvenokārt paredzēts kalnu pārgājieniem, trekingam. Kā jau minēju, šīs bija somas pirmās iesvētības veicot vairāk dienu pārgājienu pa Rumānijas un Bulgārijas kalniem, uzkāpjot šo valstu augstākajās virsotnēs – Moldeveanu un Musala.
Izvēlētos: Akme Ypsa 40 un HighSierra Guide 3200Dina Nitiša

Pavisam nesen esmu atklājusi, cik mežs ir burvīgs, cik draudzīgs. Šajā fotogrāfijā esmu redzama no paša pirmā īstā pārgājiena netālu no Vangažiem; rokās man ir draudzenes paštaisītais mūzikas instruments, plecos - no drauga aizlienētā soma, un matos - vējš, bet visapkārt - prieks. Somas modeļa nosaukumu diemžēl neiegaumēju (tajās pāris dienās par to pat nedomāju), bet tā pavisam noteikti bija Akme 70 l soma; bija ļoti laba, tā bija arī iemesls manam nākamajam pirkumam! Tagad man ir Akme Hibini 85, pēdējā mēneša laikā iemēģināta Kuldīgas mežos, patīk. Nākamo somu noteikti vēlētos mazāku, lai būtu ko pamainīt!
Izvēlētos: Akme Solo Extreme un HighSierra Summit 45Madara Peipiņa

Foto: Vieturs Lūsis, rudens 2005, Latvijā, kaut kur starp Brocēniem un Auci. Bilde ir tapusi pārgājiena laikā, kaut kur pa ceļam no Brocēniem uz Auci, vecā pamestā lauku mājā. Akme Sagib 70 jaukajos lillā/pelēkajos toņos bija mana pirmā mugursoma, ar kuru krustu šķērsu pa Latviju un mazliet arī citurieni – Somijas un Beļģijas mežiem, Igauniju un Slovākiju - esmu dauzījusies kādus gadus trīs. Soma ir vienkārši lieliska, nevaru teikt nevienu sliktu vārdu - arvien savu uzdevumu augstumos, pieklājīga, ar labām manierēm, un vienmēr patīkams sarunu biedrs. Kaut kā vienmēr ir izdevies tajā satilpināt visu, kas nepieciešams. Un pat tad, kad tā netika aktīvi lietota āra apstākļos, tā bija noderīga un kalpoja par jauku atpūtas vietu manam kaķim - viņš bija stāvā sajūsmā, goda vārds! :))) Šobrīd gan soma ir nonākusi jaunākās māsas rīcībā, un vēlreiz kļuvusi par Pirmo Somu kādam, kurš nesen iemīlējis būšanu ārā.
Izvēlētos: Akme Ursa 60 un HighSierra Sentinel 65Laine Kalēja

Somas brends - Equus port, litri - 45 , modeļa nosaukums nav zināms. Apraksts - daudz kabekļi, kur var vis kaut ko piekabināt, kabatas, kur var daudz ko ielikt un necik izturīgs rāvējslēdzējs... jo... Piedzīvojums ar somu - man to atveda no Indijas ,teica ,ka pirkta labā veikalā (bet es jau klāt nebiju, tāpēc nezinu). Kad to atveda, tā izskatījās ļoti labi (droši vien ar profesionāļa aci tā neizskatītos…) - tāpēc ņēmu to uz kalniem. Soma ļoti labi izturēja vairākas dienas, bet... viss sākās ,kad mūsu grupa tuvojās Rumānijas augstākajai virsotne Moldoveano. Otrās kalnu dienas rītā (ap 5iem) krāmējot somu viņai "izsprāga" rāvējslēdzējs (tā, ka somu vairāk nevarēja aiztaisīt), tad nu man nācās meklēt dažādus kabekļus un striķīšus lai somu varētu aiztaisīt tā, lai viss nekristu ārā... likās, ka tas izdevās, bet tā laikam nebija. Ejot cilvēki aiz manis pamanīja, ka kādam izkritušas sausās zupiņas – protams, izrādījās, ka tā esmu es... Tad nu no manas somas izņēma ārā grupas ēdamo (jo tas taču ir ļoti svarīgs - un to nedrīkst pazaudēt). Nākamajā kāpienā, kad pirms tam bijām tikuši lejā pie busa man (no vadītājas) tika iedota soma, kurai viss bija kārtībā… Viss beidzās labi. Tika mazs prieciņš par to, ka vienu dienu nav jānes ēdamais. Soma vēl nav izmesta ārā, jo nav vēl jaunas un ir jau iespēja sataisīt rāvējslēdzēju, bet domāju, ja arī to sataisītu, diez vai riskētu to ņemt uz kalniem vēlreiz... (Radās arī "labs" iespaids par Indijas mantu kvalitāti... kaut gan es jau iepriekš par to drusku šķobījos.)
Izvēlētos: Akme Ursa 60 un HighSierra Explorer 55Vineta Butāne

Šis nebūs stāsts par manu mīļāko mugursomu, nedz arī par pašreizējo. Šis varētu būt stāsts par to, cik svarīgs ir šis aksesuārs. Pie aktīviem ceļotājiem šobrīd sevi pieskaitīt nevaru, bet šur tur pabraukāt ir sanācis un arī somu plecos nest... Dažādas somas – pēc ražotāja, formas, satura, izmēra un svara. Atceros sajūtas no kādus 15 gadus sena ceļojuma pa Urāliem. Tas bija laiks, kad starp "jermakiem" sāka parādīties arī citi mugursomu varianti. Ražotāju neatceros, vien zinu, ka soma bija skaistā zilā krāsā un to vajadzēja sākt krāmēt ar paklājiņa ielikšanu, kas balstīja somas sienas. Tā bija vislabākā manas bērnības mugursoma. Ietilpīga un ērta. Pietiekami īsta man – pusaudzim. Un lai arī piekrāmēta smaga un liela (sava dizaina dēļ tā atmiņās ir palikusi salīdzinoši šaura un gara), atminos, ka allaž ar prieku uzvēlu to plecos, kad vajadzēja doties tālāk. Īsts ceļojums bez somas nav iedomājams. Varbūt tās ir tikai mana prāta transformētas atmiņas, taču atceros, ka ar to somu jutos komfortabli un droši, un arī mobila, ja vajadzēja pasteigties vai iespraukties kaut kur. Pērn pēc ilga pārtraukuma atkal aizbraucu uz kalniem. Soma nu jau pavisam cita – no draugiem aizlienēta. Likās, ka vienam (vai pirmajam…) braucienam nav obligāti pirkt. :) Taču, visu dienu to nesot plecos, vai cīnoties ar spēcīgām vēja brāzmām uz kādas kalna kores, sāc domāt, ka patiesībā tā ir ne tikai liels smagums, bet iespējams - arī sabiedrotais. Galu galā ērta soma attālina/mazina nogurumu, tātad vairo labu noskaņojumu un prieku par ceļojumu. Un tas taču ir galvenais mērķis, kāpēc vispār kaut kur braucam! Pērkot zābakus, pēc uzmērīšanas negribējās tos vilkt nost. Tik ērti tie bija. Tie bija MANI! Ceru, ka arī somu atradīšu, kas ir MANA. Un ja būs soma, būs iemesls biežāk ceļot...
Izvēlētos: Akme Ursa 60 un HighSierra Guide 3200Mārīte Meļņika []

Laba soma kalnos ir eksistenciāls jautājums! :) Tai jābūt ergonomiskais, izturīgai pret ārējās vides iedarbību un lietotāja fizisko+psihisko kondīciju, ērtai, vieglai... mīļākajā krāsā un fasonā! Vienmēr pievēršu uzmanību ārējo kabatiņu izvietojumam un funkcionalitātei, lai nebūtu ilgi jāmeklē ne dzelkšni un leduscirtņi, ne vitamīnu dzērieni. Joprojām esmu man vispiemērotākās tehniskās somas (35 – 45 l) apcerēs un meklējumos. Pašlaik īsām izklaidēm un piedzīvojumiem visbiežāk un labprātāk lietoju mazo Salomon somu (diemžēl modeļa nosaukums vairs nav atšifrējams) 20 l – tā ir fantastiski viegla, izturīga, kvalitatīva. Iegādājos to 2004. gadā kā ceļojuma un virsotnes somu klīšanai pa Turcijas kalniem un Ararata virsotni. Pēc tam tā ir atradusi pielietojumu gan citos episkos kāpienos un leģendāros ieberzienos, gan pašmāju rogainingā, gan dažkārt lietota kā "pilsētas soma" Londonā un Maskavā. Arī pašlaik abas esam ceļa jūtīs uz kalniem. VeiXmi viesiem!
Izvēlētos: Akme 45 l velosomu sarkani-oranžā krāsā :) un HighSierra Summit 45Guntis Skunstiņš

Esmu zvērināts liepājnieks. Liepājniekiem, kā jau piejūras pilsētniekiem, patīk ceļot, un es neesmu izņēmums. Bet tagad par somu: jāsāk ar to, ka esmu ne tikai piedzīvojuma sacensību un aktīvās atpūtas fans, bet arī kaislīgs fotogrāfs, kas bez fotokameras nesper gandrīz ne soli. Tālajā 2001. gadā, kad sāku iegādāties nopietnāku fototehniku, radās vajadzība pēc foto somas. No kolēģa noskatījos mugursomu, kur puse somas atvēlēta fototehnikai, bet otra (augšējā) puse izmantojama kā parasta mugursoma. Tā kā Latvijā tādu nevarēju atrast, tad tas pats minētais kolēģis man tādu atveda no Igaunijas, un tā nu sanāk, ka šī soma man uzticīgi kalpo jau 6 gadus. Manas foto somas ražotājs ir LOWEPRO, kas ir pazīstams zīmols starp somu ražotājiem. Diemžēl modeli nevaru nosaukt, bet soma ir diezgan vienkārša, sadalīta divās daļās, kur apakšējā ir stipri polsterēta fototehnikas pārnēsāšanai un augšējā daļa izmantojama visam citam, kas nepieciešams garākā foto maratonā. Parasti tas ir ūdens, kaut kas ēdams un citas sīkas lietas, jo tilpums diezgan ierobežots. Ar šo somu es esmu bijis pusē Eiropas, kāpis kalnos Grenlandes aukstumā un klīdis pa karstajām Maltas ielām Vidusjūras tveicē. Mēs kopā izlijām līdz pašām dziļākajām vīlēm Augstajos Tatros Slovākijā, kopā brīnījāmies par Romas pievilcīgākajiem skatiem un akmeņiem, meklējām 2000 tiltus Hamburgā, esam kopā saluši Kopenhāgenas naktīs, kad fotografēju Kopenhāgenu un, protams, pavadījuši daudz stundas apskatot gan Latvijas, gan ārvalstu skaistākās pilsētas. Soma man ir bijusi līdzi gan Baltijas jūrā, gan Ziemeļjūrā, esam piedzīvojuši vētras Atlantijas okeānā un pilnīgu bezvēju Vidusjūrā. Soma ir piedzīvojusi tik daudz valstu autobusu, vilcienu un lidmašīnu grīdas, ka noteikti ir viena no ar bagātāko pieredzi apveltītajām somām Liepājas pusē. Līdz šim esmu ļoti apmierināts ar šo somu, un domāju, ka tā man kalpos vēl ilgu laiku, jo pēc šiem gadiem neesmu novērojis nekādas problēmas, defektus vai nēsāšanas sekas somas materiālam. Pievienoju foto, kurā soma man ir uz vēdera. Somu tā nēsāju karstās dienās, lai mugura nesvīstu vai arī reizēs, kad lielāks gabals ejams, lai atpūtinātu muguru.
P.S. Paldies par interesanto mājas lapu. Tiešām noderīgi raksti - gan praktiskie, gan teorētiskie.
Izvēlētos: Akme Pamir 90 un HighSierra Mossy oak Hydration PackKaspars Antonevičs

Fotogrāfs "Krasts", alias Raimonds Krastiņš. Soma Hiking Pack, modelis Trail 30 (t.i., 30L) pirkta kādā no sporta veikaliem. Līdz šim normālas somas nebija un to trūkumu Augstajos Tatros ļoti izjutām. Tā pirms nepilna gada iegādājos šo, jo bija vajadzīgais tilpums vienas dienas maršrutiem, regulējams izmērs, muguras tīkls, pietiekoši viegla, vieta ūdens pudelēm, stiprinājumi nūjām un tml. Šovasar bijām Dolomītalpos uz Via Ferratām (bilde tapusi ceļā uz Punta Fiames).
Izvēlētos: Akme Sherp 90 un HighSierra Appalachian 75Lāsma Antoneviča

Foto: Kaspars Antonevičs, bilde tapusi ceļā uz Piz da Cir V. Soma Hiking Pack, modelis Trail 30 (30 litri). Somas nopirkām abiem ar vīru vienādas kādā sporta veikalā (toreiz vēl nezinājām par specializētu veikalu esamību alpīnistiem). Patika, ka soma bija paredzēta vienas dienas maršrutiem, pietiekoši ērta, ar muguras ventilācijas sistēmu, vietu dzeramā pudelēm utt. Šīs vasaras jūlijā pirmo reizi bijām Dolomītos uz Via Ferratām. Esam plānojuši nākotnē arī garākus maršrutiņus, tamdēļ būtu nepieciešama lielāka soma.
Izvēlētos: Akme Ursa 60 un HighSierra Sentinel 65Rolands Laganovskis

Bilde no Stetind (1391 m) South Pillar (2005.g), soma: Vaude 50 l. Ar to veikti praktiski visi sienu kāpieni kopš 94-95(?) gada :), izņemot Kaukāzu, kur vajadzēja lielāku mugursomu.
Izvēlētos: Akme Sagib 80 un HighSierra Summit 45Atis Caune

Bildē redzamā soma man ir pirmā nopietnā kalnu soma. Tā ir firmas Akme 80 L soma, modeli gan nezinu, tas bija sen, kad to pirku. Ar šo somu esmu bijis trīs reizes Kaukāzā, dažādos laivu braucienos un citur. Soma ērta un izturīga, viegli labojama, vienkārša un ērti pārveidojama par 2xmazāka tilpuma "mugureni".
Izvēlētos: Akme Sagib 80 un HighSierra Col 35Dace Līduma

Foto: Ainārs Ozols. Soma: Lafuma uz Daces Līdumas muguras Šveices Alpos, gājienā uz Piz Bernina (maršruts pa Dienvidu kori - Spallagrat). 2004. gada septembris. Otrs foto: Dace Līduma, soma Lafuma tuvplānā pirms brauciena uz Šveices Domu ar galveno kravāšanās speciālistu Uldīti. 2007. gada augusts.
Sākumā kalnos gāju ar "abalakovu", pēc tam – ar "jermaka rāmeni", vēlāk – dažādas, no draugiem aizņemtas somas. Pašlaik jau 5 gadus uzticīgi kalpo Lafuma Extreme, 72 l. kas nu jau vairāk kārt ir apskatījusi Šveices Alpus (Duforspice 2002.g.; Piz Bernina un Doma mēģinājums un Piz Palu 2003.g.; vēlreiz Piz Bernina 2004.g.), piedalījusies jaungada sagaidīšanā Elbrusā (2004.g.; uzkāpt gan neizdevās, jo bija putenis), kā arī pabijusi Ļeņinā (2004.g.) un Koržeņevskā (2006.g.). Pašlaik Lafuma nav mājās, jo atkal devusies līdzi kāpējiem uz Domu Šveices Alpos (2007.g. augusts). Somas plusi – augstkalniem optimāls apjoms; ērtas, polsterētas un regulējamas jostas un siksnas; polsterēta muguras daļa, kas labi pieguļ, un muguru svīdina minimāli; atvelkama apakšdaļa un atvelkama kabata somas vākā; uz vāka vieta ķiverei; sānos – cilpas cirtņiem un cilpiņas kaudzei karabīņu. Soma ir izturīga un ērta, bet skatu ir pabojājusi lidostu kravas darboņu nežēlīgā apiešanās, tāpēc pēdējos braucienos lidostā somu vienmēr palūdzu ietīt polietilēna plēvē. Vislabāk somas veselību (un arī saturu) var saglabāt, pārvadājot to speciālā somā – futrālī, ko ir doma iegādāties pēc jaunas somas iegādes.
Izvēlētos: Akme Ursa 60 un HighSierra Appalachian 75Anatolijs Sukovs

2006. gada vasara, Kaukāzs, Bezingijas ieleja, virsotnes Ulluauz R kore, apmēram 4500 m virs jūras līmeņa. Vajadzēja pa rāciju sazināties ar vietējo "KSP", bet tajā brīdī vējš neļāva to darīt… Lai varētu kaut ko sadzirdēt un arī atbildēt izvilku rāciju no mugursomas un slēposaiz sniega kores. Tai pašā brīdī biedri jau taisa "dulferi", tāpēc arī nekādas virves blakus nav. Foto autors: Andrejs Leskovs. Soma: Millet Pro 65+20. Kopējais tilpums līdz 85 l. Pašlaik tādā modeļa vairs nav, bet tomēr palaimējas to nopirkt pirms 2,5 gadiem. Jaudīga un viegla tehniskā mugursoma ar universālām iespējam: no smagumu pārnēsāšanas no nometnes līdz nometnei (tiek lietots viss apjoms) līdz izmantošanai maršrutā (tajā brīdi aktīvs apjoms līdz 65 l). Lietota vairākos izbraucienos kalnos, kā arī tiek "mocīta" ne mazāk kā divreiz mēnesī visādos pārgājienos un citās aktivitātēs Latvijā. Izmatoju visur!
Izvēlētos: Akme Expedition bag 120 un HighSierra Explorer 55Dace Blese

Šis foto, kurā esmu redzama es un komandas biedrs Valdis, ir tapis VX Latvija 2005 vasaras sacensību laikā un atgādina par vienu no daudzajiem aizraujošajiem piedzīvojumiem. Konkrētais moments, kas notverts šajā foto – Liepājas ezera šķērsošana pašā sacensību sākumā - tātad - visi piedzīvojumi vēl priekšā! :) Mana mugursoma, šķiet, nav "klasiskā" kāpēju vai piedzīvojumu sacensību dalībnieku mugursoma, tomēr tā ir pierādījusi savu izturību daudzos piedzīvojumu mačos un arī kalnos. Šo somu ļoti intensīvi lietoju jau trīs gadus un tikai tagad tā liek manīt, ka tai visai bieži ir nācies pabūt visai skarbos apstākļos. :) Attēlā redzamā ir veikalā "Zommers" pirkta haki krāsas Klever Sport mugursoma, uz kuras norādes par modeļa nosaukumu vairs nav saglabājušās... Šīs somas tilpums ir aptuveni 20 litri, līdz ar to tā ir kā radīta piedzīvojumu sacensībām un citām aktivitātēm, kurās mana kalnu mugursoma ir daudz par lielu. :) Kopā ar šo mugursomu ir startēts piedzīvojumu sacensībās jau kopš 2004. gada, ir būts Šamonī, Dolomītos, Slovēnijas alpos, Sardīnijā, ir brists tepat pa Latvijas mežiem un purviem, kā arī reizēm staigāts pa Rīgas ielām - plānojot jaunus piedzīvojumus!
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 55 un HighSierra Explorer 55Mārtiņš Zemītis

Mana soma BIG PACK kalpo man jau vairākus gadus. Nopirku to 2004. gada sākumā, kad nolēmu pievērsties piedzīvojuma sacensībām (lietotu - jo uzsākot dalību šajā sporta veidā sanāk diezgan daudz ko iepirkt) . Un pirmais solis bija Mona-X. Par to kā kalpoja soma neatceros neko (tas laikam nozīmē, ka labi, jo pretenziju nebija), spilgtāk palicis atmiņā kā ejot caur Enguri aizmigu un gandrīz ievēlos grāvī. Pēc tam Tiņa īsajos mačos soma bija par lielu, bet pateicoties vairākām savilkšanas siksnām, varēja panāk to, lai tās dažas mantas nekratītos pa ~30 l somu. Savukārt VX pasākumos parasti iekšā vietas pietrūka, tad nācās tādas lietas kā glābšanas vesti, ķiveri stiprināt pie, virs vai zem somas, atkal izmantojot savilkšanas siksnas. Somai ir iespēja nospriegot muguriņu tā, lai starp mugursomu un muguru veidotos sprauga gaisa plūsmai. Laba lieta, ja ar somu nav jāskrien. Jo šādi soma vairāk kratās skrienot. Lai arī sapņoju par Salamon Raid Revo 20, jo vienas sacensības esmu izgājis ar Salamon iepriekšejo modeli, tomēr vēljoprojām neesmu to nopircis. Laikam jau tāpēc, ka pēc visiem šiem gadiem un daudzajām sacensībām gan vasarā, gan ziemā manai somai nav nekādas vainas. Sacensībās (kopā jau ~25) gājis dažādi. Monā-X tikai ar trešo piegājienu izdevās tikt līdz finišam. Savukārt Tiņa pasākumos 2004. gadā godalgotas vietas un medaļas VX Latgale 2004, VX Leģenda 2004, Rīga Challenge 2006 (te soma labi noderēja arī pagalvī, kad naktī nekādi nevarējām atrast kontrolpunktu blakus dīķim un nolēmām pagulēt līdz saulēktam, izrādījās dīķis bija nepareizais…).
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 60 un HighSierra VaporRita Patkovska

Foto: Romāns Basikirskis, Zemgalē netālu no Tērvetes, 2004. gada jūlijs. Mugursomu nopirku apmēram piecus gadus atpakaļ veikalā JYSK, diemžēl nezinu konkrētu ražotāju un modeli. Uz somas ir rakstīts - Open Air Uranus. Tilpums ~70 l. Toreiz nepievērsu uzmanību ērtumam, kvalitātei vai vieglumam. Prātā neienāca. Man iepatikās krāsa un daudzās kabatas, kā arī savilkšanas iespējas. Tā ir mana pirmā lielā mugursoma un lietoju to vēl šobrīd, jo tā ir iemīļota, ar to ir izbraukti gan tuvi, gan tāli ceļojumi; gan ar velo, gan ar kājām, gan citiem pārvietošanās veidiem. Ar to ir iets pat Rīga Challenge 2006 Tautas klasē. Soma nav no vieglākajām un ērtākajām, bet ir īpaša, jo glabā sevī daudz atmiņu un piedzīvojumu.
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 55 un HighSierra Hunter's PackGuntis Šolks

Braucienos, kuros ir nepieciešams lielāks daudzums līdzņemamo mantu, izmantoju savu Lamberto Himalaya 65 (tilpums 65 l) mugursomu. Šo somu iegādājos aptuveni pirms pusotra gada. Man patīk somas dizains un funkcionālā uzbūve, kas vajadzības gadījumā ļauj mainīt somas izmērus un ietilpību. Šī soma ir piedzīvojusi braucienus uz Vīni, Prāgu, Berlīni, Stambulu un Frankfurti, kā arī dažādus maršrutus iepriekšminēto vietu robežās un apkaimē. Par bildi: gatavošanās pusdienu pauzei pa ceļam no Prāgas uz Vīni tirdzniecības rajonā pie Brno (Čehijā), autors - Gregors Heinrihs Valuga, 2006. gada maijs.
Izvēlētos: Akme Lo 32 un HighSierra Traverse 30Egmonts Pavlovskis []

Foto: Baiba Zvirbule. Pastaiga Dolomītalpu "dzelzstakās" 2007. gadā. Attēlā redzamo supervieglo (700 g), speciāli piedzīvojumu sacensībām domāto somu Salomon Raid Revo30 (30 l) esmu iecienījis ne tikai sacensībās, bet arī kā mazo virsotņu somu kalnos. Tajā arī sakrāmēju rokas bagāžu ceļojot ar lidmašīnu. Ilgdzīvotāja gan šī soma nav, ātri nolietojas. Pirmā saplīsa jostas siksnas "unbreakable buckle". :)
Izvēlētos: Akme Sagib 80 un HighSierra Sentinel 65Mārtiņš Malzubris

Foto: Ģirts Eglītis, Pierīgas meži, 2007. gada vasara. Pašreiz visvairāk lietotā mugursoma ir McKinley Beluga I 30 litru tilpuma. Lietoju jau 4-5 gadus. Somai nav paredzēts kāds specifisks pielietojums, kam vajag, tam arī lietoju. Plusi - ir 2 lielas kabatas sānos un 1 nodalījums augšpusē, kur var salikt visus nepieciešamos sīkumus (batoniņjus, gaismas avotus, remontrīkus utt..) un vienmēr diezgan ātri arī atrast, ja nepieciešams. Mīnusi - nav speciāla nodalījuma hydration pack un nav arī klipsējamās saites krūšu rajonā. Jāsaka gan, ka soma tik labi pieguļ pie muguras, ka pilnībā pietiek arī ar vēdera jostu. Somai gadu gaitā ir uzradušies vairāki uzlabojumi - šur un tur piešūta kāda gumijas strēmele, izveidota papildus atvere, lai, piemēram, varētu normāli lietot dzeršanas sistēmu, piestiprināt ārpusē virvi vai glābšanas vesti. Ar šo McKinley somu esmu piedalījies piedzīvojumu sacensībās: Rīga Challenge 2006, BAR, Raid Baltic Cup, Ežu rallijs, bieži lietoju vienkārši braucot uz pludmali vai futbola treniņiem (izmērs atļauj ietilpināt bumbu, apavus un drēbes vienlaicīgi :)), kā arī šad tad uz copi dodoties. Noteikti vēl kādu laiku šī soma būs mans uzticams ceļabiedrs un iespējams piedzīvos vēl kādu "uzlabojumu".
Izvēlētos: Akme Ursa 60 un HighSierra Torrent 70Ilze Sedleniece []

Mana pašreizējā, līdz šim labākā un arī mīļākā mugursoma ir Salomon RR (30 l). Pirms tās man ir bijušas divas - viena, ko pa Ls 2 nopirku SecondHand veikalā pirms savām pirmajām piedzīvojumu sacīkstēm, otra - Čehijā pirkta firmas Pinguin ražota soma, kas, it kā skaitās laba un populāra tai pašā Čehijā, tomēr vairākas līdz galam nepārdomātas lietas un tehnoloģiski defekti, kuri "izlīda ārā", man lika kārtējo reizi atcerēties veco labo teicienu "skopais maksā divreiz" un nopirkt to pašu Salomon somu, ar kādu sacensībās iet liela daļa manu draugu. Ar šo somu esmu izgājusi ne tikai visas savas piedzīvojumu sacīkstes un vienu otru pārgājienu pagājušogad un šogad - jāsaka, nav labākas somas, lai no pārtikas veikala dabūtu mājās visu, ko gribas tad, ja pa pilsētu pārvietojies ar riteni. :)
Izvēlētos: Akme Sherp 70 un HighSierra Appalachian 75Maija Grosa

Kad izlasīju par konkursu, man uzreiz bija skaidrs, ka tā "dedlainu" (atšķirībā no iepriekšējā par klinšu kurpēm) noteikti nenokavēšu, jo man ir lepnums, prieks un pārsteigums par to, ka lietoju un man joprojām patīk manta, ko esmu 14 gadu vecumā angliski pati nopirkusi bez īstas saprašanas, uz ko jāskatās, pērkot kaut ko tik nozīmīgu! Tā ir Jansport 50 l soma (mēģināju atrast modeļa nosaukumu - neizdevās…). Patīk tas, ka šo somu var atvērt praktiski visā garumā, kas atvieglo piekļūšanu mantām. Un man jau nu šķiet, ka tai piemīt kādas maģiskas īpašības, jo tā liekas vienlīdz pilna gan divu dienu, gan divu nedēļu pasākumam. Kā arī, ja kaut kam pietrūkst vietas, tad galu galā izrādās, ka šī lieta nemaz nebija vajadzīga… Par bildēm - tā kā soma ir mana uzticama kompanjone jau 5 gadus, likās, ka varēšu viens/divi atrast tik daudz bilžu, ka izvēlēties vien nevarēs.. Bet izrādās, ka man ir tikai divas bildes ar šo somu. Tad nu izvēlējos vienu.
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 55 un HighSierra Explorer 55Elīna Bernava

Šī ir bildīte no pagājušās vasaras lieliskā ceļojuma uz Krimu. Attēlā es esmu redzama Ņikitas botāniskajā dārzā, kas pārsteidz ar savu vecumu un augu daudzveidību. Ceļā devāmies ar draudzeni, lai apskatītu daudzveidīgo Krimas dabu - kalnus, ūdenskritumus (Džur-Džur ir fantastiski veldzējošs), alas (Marmora un Sarkanā), jūru un dažādās kultūrvērtības (Bahčisaraja, Uspeskas klosteris, alu pilsēta, Balaklava utt.). Bijām izplānojušas vairākas dienas uzturēties dienvidu piekrastē, tāpēc speciāli iegādājos mugursomu, kur bez nepieciešamā apģērba un pārtikas var viegli piekabināt telti un paklājiņus. Izvēlētā firmas Campus soma Columbus 55 Lady kalpoja ļoti labi un ir ērta.
Izvēlētos: Akme Lo 32 un HighSierra ikdienas somu HatchĒriks Rozners []

(foto Ieva Roznere, Lielais Kanjons, Arizona, ASV) Pašreiz visbiežāk lietotā un arī mīļākā mugursoma ir bildē redzamā Kelty Sierra Crest. Tā ir ārējā rāmja soma ar apmēram 60 litru tilpumu, atsevišķu guļammaisa nodalījumu un sešām atsevišķām kabatām inventāra organizēšanai. Bilde ir no nesena (2006. gada decembris) ģimenes pārgājiena Lielajā Kanjonā. Bildē ir iemūžināts mans neveiksmīgs mēģinājums iedraudzēties ar vietējo kaktusu (adatas kājās atradu vēl pāris nedēļas pēc šī piedzīvojuma). Kelty Sierra Crest ir man bijusi uzticama ceļa biedre daudzos pārgājienos ASV. Kopā esam bijuši Teton kalnos, vairākas reizes White Mountains (New Hampshire), Great Smoky Mountains (North Caroline), Adirondacks (New York) un citos pasākumos. Manuprāt, ārējā rāmja mugursomas ir nepelnīti noniecinātas. Es nepiekrītu Ata rakstā izteiktajai domai, ka tās "…nav tik ērtas, kā mugursomas ar iekšējo rāmi." Neapšaubāmi ārējā rāmja mugursomas ir mazāk piemērotas tehniskajam alpīnismam un līdzīgiem pasākumiem, kur nepieciešams uzturēt delikātu līdzsvaru. Tomēr mana personiskā pieredze liecina, ka tehniski relatīvi vienkāršos kalnu pārgājienos, ejot pa akmeņainām un nelīdzenām takām ārējā rāmja mugursomas kalpo labi gana, brīžiem varbūt pat labāk kā iekšējā rāmja mugursomas. Ārējā rāmja mugursomām ir vairākas priekšrocības. Tās ir ērtākas lielāka svara nešanai (esmu galvenais nesējs ģimenes pārgājienos :)), daudzās kabatas palīdz mantu organizēšanai, tipiski ir daudz labāka ventilācija mugurai, un tās ir gandrīz uz pusi lētākas, kā līdzīgas kvalitātes iekšējā rāmja mugursomas. Man īpaši patīk iespēja somai no ārpuses ērti piestiprināt papildus ekipējumu. Bildē ir redzami divi sarkani maisi. Apakšējā ir mūsu četrvietīgā telts. Manuprāt, tas ir ļoti ērti, īpaši, ja līst stiprs lietus - telti nevajag vilkt ārā no somas dziļumiem, bet to var vienkārši "nokabināt" no somas ārpuses. Šāds dizains ir vairākas reizes sevi pierādījis manā praksē.
Izvēlētos: Akme Hibini 120 un HighSierra Long Trail 90Ulla Freiberga []

Soma: Vsude Argon 16, foto: Gasha (Gatis Višņevskis), Korsika, Bavellas masiivs, 2007. gada maijs. Šī soma ir mans uzticamais biedrs ne tikai manā šā brīža mīļākajā nodarbē - klinšu kāpšanā, bet arī ikdienas velobraucienos, piedzīvojumu sacensībās un citos pasākumos. Esmu to iecienījusi tās nelielā svara (320 g) un salīdzinoši lielās ietilpības dēļ. Somai ir rokturis nešanai tās augšpusē, lences stiprināšanai ap vidukli un virs krūtīm, caurums dzeršanas sistēmas caurulei, kompresijas auklas. Papildus priekšrocība: somu iespējams salocīt, to ievietojot tās augšpusē esošajā kabatā, un pēc tam piestiprināt pie citas mugursomas vai ielikt tajā, vai izmantot par spilvenu pēc nogurdinošiem, bet patīkamiem piedzīvojumiem. :) Un - pēdējā braucienā atklātā priekšrocība - pie apakšpusē esošajām cilpiņām var piestiprināt zeķes, kad pēdas uzkarsušas tā, ka tām nepietiek vietas klinšu kurpēs (sk. attēlu)… :)
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 60 un HighSierra Explorer 55Maija Škenderska

Alpi, 2005. gada augusts, Kalnu Grupas mācību brauciens. Soma ar nezināmu nosaukumu, 55 litru tilpumā, ko aizņēmos no darba kolēģītes. Patiesībā tas bija man pirmais brauciens uz kalniem un neko īsti nesapratu, kas labs šai somai, kas slikts. ;) Vienīgi vēl tagad atceros cik mežonīgi smaga viņa bija, jo tik smagu mugursomu nesusi vēl nebiju. Foto izvēlējos šo, jo kāpjot pa trepēm turējos ļoti cieši pie margām, jo tā vien likās, ka somas smagums mani noraus no trepēm. Ikdienas aktivitātēs un sacensībās lietoju krietni mazāku, Freetime 15 l mugursomu!
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 55 un HighSierra Sentinel 65Ivars Dannebergs []

Foto: Kaspras Novicāns, Tadžikija, Fani, 2005. gada vasara. Mugursoma: Freetime 25. Mugursoma tika pirkta gadus 7 atpakaļ "vienkāršai" tūrisma lietošanai, un kopš tā laika veiksmīgi kalpojusi ne vien šim mērķim, bet pārcietusi vairāk kā 10 piedzīvojumu sacīkstes un dažreiz izmantota arī kā viegla virsotņu soma. Skarbākais pārbaudījums, kad soma ar visu tās saturu gandrīz tika zaudēta bija VX Latvija 2005 pie Liepājas mola. Dodoties "krastošanas" posmā uz molu, soma tikai iepakota ūdensnecaurlaidīgā miskastes maisā, kas peldot somu pasargāja no samirkšanas un labi turēja virs ūdens. Ar neaizmirstamām emocijām, pieliekot ne mazums pūļu, punkts mola galā tika paņemts un veiksmīgi nonācām atpakaļ, ar vienu niansi, ka spēcīgais vējš mūs mazliet iznesa mola jūras pusē, bet vienīgā vieta, kur izkāpt bija ostas pusē un lai tur nonāktu, bija jāveic daži metri ap mola galu. Mēģinājām visādi, gan peldēt, gan turoties pie mola "aizvilkties" līdz izkāpšanas vietai, taču neveiksmīgi - vējš un viļņi mūs meta atpakaļ. Lai neliktos piedzīvojumu par maz, maiss pret molu tika mazliet saplēsts un lēnām sāka pildīties ar ūdeni. Drīz man tapa skaidrs, ka ja āri neatradīsim risinājumu, tad soma tiks ziedota "jūras dieviem". Par laimi kāda komanda "no augšas" pieteicās palīdzēt izkāpt pa stāvo pusi, lai tikai padodot mantas. Bet pašam peldot pasniegt somu ar maisu, kurā ir kādi 10 l ūdens nemaz nav tik viegli. Ar pēdējiem spēkiem, pa abiem ar komandas biedru Intaru, cēlām somu ārā no ūdens un plēsām maisu, lai iztecinātu ūdeni un tad mēģinājām padot augstāk. Kad tas bija paveikts, veiksmīgi izlīdām arī paši. Tā nu soma kalpo vēl šobaltdien un cerams, ka Rīga Challenge 2007 nebūs tās pēdējais piedzīvojums.
Izvēlētos: Akme Solo Extrem 60 un HighSierra Summit 45Ivars Maurāns

Šajā attēlā mācos lidot kopā ar savu iecienītāko mugursomu Buffalo Cascade 25 (pārgājieniem domātu, 30 l, nākusi no Ceļotāja). Tā ir tā mazā zilā, nevis lielā oranžā! :) Lietoju šo somu jau gadus septiņus, soma ar mani ir pabijusi daudz kur, ieskaitot arī vairākus VXus. Man patīk ka šai somai ir optimāls tilpums – tieši pietiek mantām uz 1-2 dienām. Soma ir ļoti ērta, divdaļīga, ērtas lences, "tīkliņa" tipa aizmugure, kas nesviedrē muguru karstā laikā, vairākas kabatas, kompresijas lences. Lietošu šo somu, kamēr izjuks tā, ka vairs nevar salāpīt! :)
Izvēlētos: Akme Pamir 90 un HighSierra Summit 45Jānis Ansabergs

Foto: Andris Ansabergs, Zugspitze piekāje, Vācija, 2007. gada vasara. Lietoju mugursomu Royallbeach, tilpums aptuveni 20 l, ļoti ērta un tai ir pretlietus pārvalks, atstarotāji, kā arī paredzēta vieta "plaušai" - dzirdināšanas sistēmai, līdz ar to tā ir ļoti ērti izmantojama piedzīvojumu sacīkstēs. Soma ir piedzīvojusi ļoti daudzas sacensības un vēļ joprojām nav nekur sadilusi vai noplīsusi, taču diemžēl šī soma nav mana, tāpēc bieži saņemu pamatotus aizrādījumus no somas īpašniekiem - vecākiem par to, ka tā laikus nav iztīrīta vai nolikta vietā, jo ne jau vienmēr pēc mačiem pirmā lieta ko gribas darīt, ir inventāra krāmēšana un tīrīšana…
Izvēlētos: Akme Solo Extreme 60 un HighSierra Sentinel 65Aiva Jakovela

Foto: Māra Leitāne, Maroka, Marakešas centrs, 2006. gada novembris. Man tālākie ceļojumi saistās ar labiem draugiem un smagām mugursomām. Dažreiz izskatās, ka soma nes mani, nevis es – somu. Ceļojumos dodos ar NorthLand ražojumu, tilpums 78 l. Soma līdzi man bijusi gan pārgājienos pa Latviju, gan tālākos braucienos ārpus Latvijas (Sardīnijā, Marokā, Francijā). Patīk, ka somā var ielikt visu, ko vien vajag (spēj tik panest), ir sānkabatas, kuras, ja nevajag var noņemt, ir apakšējais nodalījums un galvenais, ka dodot to lidostas bagāžā, tai var paslēpt visas muguras lences.
P.S. Bildē vēl var redzēt Gashu (Gatis Višņevskis), Ullu Freibergu, Janci (Jāni Ansabergu) un Romānu Evartu
Izvēlētos: Akme Mount Lake 55 un HighSierra Explorer 55Guntis Dukaļskis

Fotogrāfijā mani var redzēt ar mugursomu Black Bear, modelis Cho Oyu 30. Soma ir ar rāmi un gaisa ventilāciju starp somu un muguru. Šāda somas konfigurācija man ļoti patīk, bet mīnus ir tāds, ka līdz ar to tās masa ir lielāka par analoga izmēra somām bez rāmja. Ar savu mugursomu esmu pabijis Sardīnijā"Kalnu grupas 3" apmācības ietvaros. Fotogrāfija ir arī tur tapusi. Ar somu kopā esmu pavadījis daudzas diennaktis piedzīvojumu sacensībās. Kādu laiku jau esmu domājis par lielas un labas mugursomas iegādi, bet tā arī šo ieceri vēl joprojām neesmu realizējis.
Izvēlētos: Akme Pamir 90 un HighSierra Long Trail 90Arta Krūze

Mana patiešām mīļākā mugursoma tika iegādāta laikā, kad iegādājos dzīvei nepieciešamākās lietas par visai stipri ierobežotiem līdzekļiem un visās iespējamajās vietās. Šo mugursomu nopirku Viļņas tirgū Lietuvā no kaut kādiem "čučmekiem". Somai ir ļoti pateicīgs materiāls - viegls neilons ar mīkstu un lokanu polsterējumu uz muguras un plecu lentē, kā arī visas nepieciešamās savilcējsiksnas. Ražotāju vairs nevaru uz somas atrast, jo visas emblēmas, izņemot vienu, ir godam nodilušas. Tā kā soma ir melna, tad zīmīgā emblēma ar citplanētieša galvu un tekstu: "Alien defense projects. Stay Away! Nevada U.S.A. " nekad īsti nav izcēlusies. Līdz ar to šī soma ir bijusi ļoti daudz kur - gan oficiālās pieņemšanās, gan īru pabos. Ar šo somu ir apceļota Latvija, kā arī ārzemēs būts - pa upēm braukts, kalnos kāpts, uz velosipēda sēdēts un pa pilsētām klīsts. Šis foto uzņemts Vīnes lidostā, lai draugiem pierādītu, ka tur ir Sex Shop. Foto autors ir kāda zolīda kundzīte, stipri gados, kura nenoprata, ka akcents fotogrāfijā nav jāliek uz mani…
Izvēlētos: Akme Solo Ekstrim un HighSierra Kahuna 70

Uz konkursa galveno lapu: >>>

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv