Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Preses ziņas
Par izciliem sasniegumiem alpīnismā - "Zelta leduscirtnis"

2006. gada 11. februāris
Foto no www.traditionalmountaineering.org

Francijā, Grenoblē pasniegta ikgadējā "Zelta leduscirtņa" balva, kas ir viens no pasaules prestižākajiem novērtējumiem par izciliem sasniegumiem alpīnismā. Šogad šī balva piešķirta diviem alpīnistiem no ASV, Stīvam Hausam (35) un Vinsam Andersonam (35) par kāpienu vienā no pasaules augstākajām virsotnēm – Nanga Parbatā (Pakistāna, 8125 m) pa slaveno Rupala sienu.

Maršruts, pa kuru pagājušā gada septembrī kāpa abi alpīnisti, ved pa Nanga Parbata Rupala sienas centrālo pīlāru, un tā garums ir vairāk kā četri kilometri. Alpīnistiem bija nepieciešamas sešas diennaktis, lai pa vēl neviena kalnos kāpēja neietu ceļu, kāpjot vidēji 16-18 stundas dienā, nonāktu kalna virsotnē un vēl divas diennaktis, lai pa slavenā Tiroles alpīnista Reinholda Messnera maršrutu nokļūtu atpakaļ bāzes nometnē, kalna pakājē.

Kāpiens tika veikts tā saucamajā "Alpu stilā" – bez iepriekšējas maršruta apstrādes, bez starpnometņu iekārtošanas un augstkalnu nesēju pakalpojumu izmantošanas. Alpīnisti kāpiena laikā atteicās arī no radiosakaru un noejas maršrutā nostiprināto virvju izmantošanas.

"Zelta leduscirtņa" balvai kopumā tika nominēti vairāk kā desmit izcili alpīnisma projekti, kurus pagājušā gada laikā veikuši dažādu valstu alpīnisti.

* * *
Iepriekšējās ziņas, kas saistītas ar Krievijas alpīnistiem un "Zelta leduscirtņa" (Piolet d'Or) balvu:

Krievi atkal pārsteidz pasauli

Veiksmīgi noslēgusies divu Krievijas alpīnistu, Valērija Babānova un Jurija Košeļenko pusotru mēnesi ilgusī ekspedīcija Himalajos. Pēc diviem neveiksmīgiem mēģinājumiem, 2002. gada rudenī un 2003. gada pavasarī, šī gada 2. novembrī viņiem beidzot izdevies sasniegt Austrumu Nuptses virsotni (7807 m). Austrumu Nuptses virsotne līdz šim skaitījās viena no augstākajām virsotnēm to virsotņu sarakstā, kurās līdz šim nebija izdevies uzkāpt nevienam alpīnistam. Aptuveni divdesmit gadu laikā ir bijuši piecpadsmit mēģinājumi uzkāpt šajā Himalaju kalnu virsotnē, bet visi tie bijuši neveiksmīgi.

Valērijs Babānovs pašreiz skaitās viens no spēcīgākajiem Krievijas alpīnistiem, kurš vairakkārt pievērsis pasaules preses un pasaules alpīnistu sabiedrības uzmanību ar saviem pārdrošajiem kalnu projektiem, kāpieniem pa bīstamām, tehniski ļoti sarežģītām klinšu un ledus sienām. 2002. gadā, par kāpienu - pirmgājienu solo stilā uz virsotni Meru Central (Indijas Himalaji, 6310 m) pa Ziemeļu sienu (grūtību kategorija: ED (5+/6a, A1/A2, M5, 75°) tika novērtēts ar ļoti prestižo "Zelta leduscirtņa" (Piolet d'Or) balvu, kuru katru gadu, kopš 1991. gada, par izciliem sasniegumiem alpīnismā piešķir Francijas elitārā kalnu gidu biedrība "Augsto Kalnu Grupa" (GHM) kopā ar žurnālu "Montagnes"

Jaunais maršruts pa Austrumu Nuptses virsotnes dienvidaustrumu ribu ieguvis nosaukumu "Mēnesnīcas sonāte", un beidzamais kāpiens, pēc vairāk kā mēnesi ilgas maršruta apakšējās daļas apstrādes, starpnometņu iekārtošanas un virvju ceļu (margu) sagatavošanas, pa to ildzis septiņas dienas. Augstuma starpība no sienas pamatnes līdz virsotnei vien sasniedz 2500 metrus, maršruta kopējais garums tiek lēsts uz nepilniem četriem kilometriem. Pēdējā sienas starpnometne atradās 7450 metru augstumā, virsotnes sasniegšanas diena iesākusies ar mīnus 25 grādu aukstumu un spēcīgu vēju. Pēdējie 350 metri līdz virsotnei prasījuši no abiem alpīnistiem vairāk kā vienpadsmit stundas, nolaišanās no virsotnes līdz bāzes nometnei zem sienas - vairāk kā divas diennaktis.

* * *
Krievu alpīnists pārtrauc ekspedīciju

Pēc četrdesmit dienu ilga darba uz virsotnes Nuptse (7855 m) dienvidu sienas, krievu alpīnists Valērijs Babānovs nolēmis pārtraukt savu ekspedīciju. Ekspedīcijas laikā vienatnē sasniegts 6300 m augstums. Iecerētais maršruts – Nuptse Austrumu virsotnes dienvidaustrumu riba tiek uzskatīts par vienu no skaistākajiem un sarežģītākajiem "nākotnes alpīnistu" maršrutiem, pie tam Nuptse Austrumu virsotnē, neskatoties uz vairākkārtējiem mēģinājumiem, nav pabijis neviens alpīnists. Sasniegtā augstuma rekords šajā maršrutā pieder divu slavenu franču alpīnistu sasaitei Mišelam Fako (Michel Fauquet) un Žanam-Kristofam Mulēnam (Jean-Chrstophe Moulin), kam 1994. gadā izdevās sasniegt aptuveni 7500 m augstumu.

Valērijs Babānovs, kas ir viens no pasaulē pazīstamākajiem Krievijas alpīnistiem, kļuvis slavens ar ļoti tehniski sarežģītu un bīstamu kalnu maršrutu veikšanu vienatnē. Viņa iepriekšējais sasniegums – pirmgājiens solo stilā uz virsotni Meru Central (Indijas Himalaji, 6310?) pa Ziemeļu sienu (grūtību kategorija: ED (5+/6a, A1/A2, M5, 75°) tika novērtēts ar ļoti prestižo "Zelta leduscirtņa" (Piolet d'Or) balvu. Diemžēl šī gada ekspedīcija uz Nuptse Austrumu virsotni nav vainagojusies ar panākumu. Vislielākais šķērslis tam, pēc Valērija Babānova atzinuma ir laika apstākļi, kas valda šajā rajonā: pastāvīgas vētras, kurās vēja ātrums sasniedz 35-45 m/s (120-140 km/h), gaisa temperatūras krišanās līdz –17,-20°C 6000 m augstumā. Neskatoties uz šīs ekspedīcijas neveiksmi, Valērijs Babānovs izteicis vēlmi jau visdrīzākajā laikā mēģināt atgriezties šajā kalnu rajonā un turpināt aizsākto.

* * *
Zelta leduscirtnis - Valērijam Babanovam

Krievijas alpīnists Valērijs Babanovs par kāpienu Meru Central Peak (6310 m, Indija), maršruta pirmgājiens vienatnē – solo stilā (Ziemeļu siena, maršruta garums 2000 metri, grūtību kategorija ED (5+/6a, A1/A2, M5), maršruta iziešanai bijušas nepieciešamas 5 dienas) saņēmis prestižāko no pasaules alpīnisma balvām - "Zelta leduscirtni" (Piolet d'Or).

Šo balvu katru gadu kopš 1991. gada par izciliem sasniegumiem alpīnismā piešķir Francijas elitārā kalnu gidu biedrība "Augsto Kalnu Grupa" (GHM) kopā ar žurnālu "Montagnes". Citi kandidāti uz 2001. gada balvu bija:

1. Jim Bridwell, Spencer Pfingsten (ASV), Dent Moose virsotne (3150 m, Aļaska), maršruts "The Beast" (Austrumu siena, grūtību kategorija VII/A5/6a+/WI4+/M6, maršruta iziešanai bijušas nepieciešamas 29 dienas 2000. gadā un 30 dienas 2001. gadā);
2. Marko Prezelj (Slovēnija), Stephen Koch (ASV), Denali virsotne (6193 m, Aļaska), maršruts "Luna" (Dienvidrietumu siena, grūtību kategorija V+, WI6+, M5+, maršruts iziets 23 stundās);
3. Mauro Bole, Mario Cortese, Fabio Dandri (Itālija), virsotne Shipton Spire (5850 m, Trango masīvs, Pakistāna), maršruta "Woman and Chalk" pirmgājiens (Austrumu siena, grūtību kategorija Fr 8a, maršruta garums 1150 metri, tā iziešanai bijušas nepieciešamas 13 dienas);
4. Patrick Bérhault (Francija), Lielais Alpu traverss – 22 slavenākās Alpu virsotnes 167 dienu laikā (attālums starp virsotnēm veikts kājām, ar velosipēdu vai uz slēpēm);
5. Jurijs Košeļenko un vienpadsmit Krievijas ekspedīcijas dalībnieki, pirmuzgājiens Lhotse central virsotnē (8414 m, Nepālas Himalaji) pa vēl nevienas ekspedīcijas neietu maršrutu (maršruta sarežģītību raksturo 80° stāvs ledus un līdz 15 m augstas vertikālas klintis virs 8000 m augstuma, ekspedīcija ilga 2 mēnešus).

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv