Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Leduskāpšana Slovākijas Tatros

Autors: Andris Malaševskis [ AUTORS?]
2007. gada marts, Rīga

Šogad visā Eiropā, pateicoties siltajai ziemai, atrast labas ledus kāpšanas vietas bija liela problēma. Arī populārajās Alpu ledus kāpšanas vietās ledus šogad diezgan pašvaks, lai neteiktu vairāk…

Jau otro gadu pēc kārtas izvēlējos pakāpelēt Slovākijas Tatros kopā ar savu draugu un kāpšanas skolotāju Vlado Zboju. Kā jau visur Eiropā, tad arī Tatros leduskritumu bija maz. Zemajos Tatros, kur kāpām pagājušā gadā, ledus nebija vispār un vienīgās iespējas atrast leduskritumus bija Augstajos Tatros, ko arī darījām.


Uz virsotni Bradavica (2476 m) pa maršrutu "Kvetnicovy žlab"

Ledus kāpšanas raksturojums Tatros
Tie, kas sāk nodarboties ar ledus kāpšanu vai arī tiem, kam nav svarīgi vairāku virvju garuma maršruti, Tatri ir ļoti piemēroti ziemas kāpšanai. Arī alpīnisma cienītāji atradīs skaistus ziemas maršrutus. Piemēram, skaistajā Lomnicas smailē ziemā var uzkāpt pa III (UIAA) kategorijas maršrutu tikai dažu stundu laikā, jo ar pacēlāju var nokļūt līdz Lomnicas sedlienei un no tās līdz virsotnei ir tikai ~300 m kāpiens.

Vairākas interesantas ledus kāpšanas vietas ir Zemajos Tatros Dolny Kubin ciema apkārtnē, kur no lielceļa var piekļūt tikai pārdesmit minūšu laikā.

Augstajos Tatros populārākās ledus vietas ir virs Stary Smokovec ciematiņa, kur, uzbraucot ar vilcienu līdz Hrebeņok bāzei, 20 minūšu laikā var nonākt pie leduskritumiem.Populārākie leduskritumi nav gari – no 40 – 80 m, taču treniņiem ļoti labi un skaisti. Arī grūtību kategorijas ir no WI3 līdz WI5. Vienīgais jārēķinās, ka jaukās, saulainās dienās jūs nebūsiet vienīgie kāpt gribētāji.

Augstajos Tatros iespējams atrast arī ledus kritumus, kuru augstums ir līdz 200 m, taču tie galvenokārt atrodas dziļi ielejās un nepieciešams garš piegājiens, lai sasniegtu konkrēto vietu.


Ledus kritums "Zahradky" un "Veverkov žlab" (WI4+)

Ieteikumi kāpējiem
Slovākijas Augstie Tatri atrodas Tatru Dabas Parka teritorijā un pārraudzībā, tāpēc arī kāpšana stingri reglamentēta. Vasarā kāpēji drīkst kāpt oficiālos trekinga maršrutus, alpīnisti – maršrutus sākot ar III (UIAA) kategorijas. Vēlams, lai vienmēr pa rokai būtu alpīnistu apliecība, ko uzrādīt, ka esi piederīgs kādai alpīnistu organizācijai.

Uz Gerlahu (2655 m) pa klasisko maršrutu, kas atbilst II (UIAA), drīkst kāpt tikai sertificēta gida pavadībā! UIAGM gidi ir pilnvaroti veikt "reindžera" pienākumus un visus likuma vai TNP noteikumu pārkāpējus var uz vietas administratīvi sodīt un pat panākt, ka likuma pārkāpējs turpmāk nav vēlams šajā valstī, iespiežot viņam uz robežas attiecīgu zīmogu pasē. Šāda kārtība ieviesta tāpēc, lai mazinātu nelaimes gadījumu skaitu un kontrolētu neoficiālo "gidu" darbību kalnos.


Ledus kritums pie Slavkovsky štit - "Veverkov žlab"

Tā kā viena otra Latvijas organizācija iecienījusi ik gadu savus klientus vest uz Gerlahu, kas nav oficiāli atļauts, tad iesaku padomāt vai tas ir tā vērts – riskēt. Lūk, patiess stāsts no dzīves: 2006. gada rudenī uz Gerlahu devās poļu grupa, kuru vadīja nesertificēts gids. Kāpēji kāpa pa klasisko maršrutu no Sliesky dom viesnīcas. Poļi bija jau sasnieguši kori un devās tālāk pa to. Kores lejas daļā Slovāku gids (sertificēts) rīkoja saviem klientiem klinšu kāpšanas apmācības. Viens no klientiem bija pieliecies, lai sašņorētu klinšu apavus. Te pēkšņi viens no poļu kāpējiem no kores pagrūda lielu akmeni lejup un nebrīdināja lejup esošos kāpējus par briesmām. Lielais akmens slovāku kāpējam galvu nocirta kā uz giljotīnas un, protams, kāpējs notikuma vietā mira. Nelaimes vietā ieradās glābēji un, noskaidrojot notikumu situāciju, vērsās pie poļu grupas vadītāja. Protams, ka viņam nebija ne gida sertifikāta, ne atļaujas kāpt kalnā. Poli aizturēja policija par TNP noteikumu pārkāpšanu un nelaimes gadījuma izraisīšanu. "Gids" tika sodīts ar 15 gadu cietumsodu un ieslodzīts cietumā. Uzsveru, ka tiesāja nevis vaininieku, bet gan "gidu"! Skarbs, bet patiess notikums…


Iveta ceļā uz Zbojņicka Hātu (1970 m)

Ko mēs darījām Tatros?
Izkāpām sekojošus maršrutus:
1. Ledus kritums pie Slavkovsky štit "Veverkov žlab", WI4+, to skaitā ar apakšējo drošināšanu ~40 m. Šī ir ļoti skaista vieta! Līdz kāpšanas vietai jāveic skaists pārgājiens caur piesnigušu mežu ~20 minūtes.
2. Virsotne Bradavica (2476 m) pa maršrutu "Kvetnicovy žlab", III+ UIAA, 800 m. Maršruts ved pa stāvu sniega kuluāru ar divām atslēgas vietām - ledus un klintis ar ledu (vidēji grūts mix climbing). Garš, bet skaists sniega/ledus kuluārs.
3. Ledus kritums "Zahradky", 60 m, WI4+ un WI5. Ļoti skaista vieta! Ledus izveidojies lielā kuluārā. Ledus stāvums vietām sasniedz pat 95 grādus.
4. Pārgājiens uz kalnu mājiņu Zbojņicka Hātu (1970 m). Skaista trekings kalnos ar fantastiskiem dabas skatiem. Biju pārsteigts par Tatru skaistumu ziemā. Līdz šim nebiju ziemā kāpis Tatros. Augstajos Tatros ziemā ir plaša iespējas veikt skaistus pārgājienus no kalnu mājiņas uz kalnu mājiņu. Takas ļoti labas, jo ziemā šis tūrisma veids ļoti iecienīts, īpaši slēpju pārgājieni.
5. Vienu dienu veltījām slēpošanai Kubinska Hola slēpošana centrā. Jāatzīst, sniega pamaz, līdz ar to trases kvalitāte zema!

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv