Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Forums
Jautājumi Gunāram Stalīdzānam par Batianu:
Komentāri: 43; Autors: ziņkārīgais tips
Tēma izveidota: 28.02.2007 18:45:50; Pēdējās izmaiņas: 14.03.2007 09:21:04

Izlasot aprakstu radās vairāki jautājumi par kāpienu Mt.Batjanā. Laikam visbūtiskākais no tiem - kāpēc relatīvi tik neliels kalnu maršruts tika kāpts tik ilgi un kādi tam objektīvie iemesli?? Otrs - kā paši vērtējat savu sniegumu (no raksta saprotu, ka augstu) un kādi tam iemesli?? Trešais - bildēs redzams t.s. taisnais leduscitrnis,vai tomēr šādā maršrutā nebūtu labāk ar tehniskajiem leduscirtņiem??

[1] 2 3

par 9 dienām
Visus ir samulsinājušas ilgās 9 kāpiena dienas.Pēc apraksta uzkāpšanai bija nepieciešamas 2 dienas un plus vēl laiks nokāpšanai. Ja saskaitītu kopā tās stundas kuras mēs kāpām, ko mums laika apstākļi atļāva kāpt, tad kopā divas dienas arī sanāk.

Autors: Gunārs, 14.03.2007 09:21:04


Par galējībām un veselo saprātu :)
:))) Varētu pastāvēt divi galēji (!) viedokļi: 1. Jaunais nav tā vērts, lai par to maksātu, jo arī ar veco var kāpt labi (un pierādījums tam ir senie kāpēji, kas kāpa...), 2. Vecais nekam neder, galvenais ir jauns un skaists, un nav jau svarīgi kur kāpj, ja vien labi izskatās bildēs. Tiesa gan, gan vienā gan otrā gadījumā varētu būt problēmas... ar galvu varbūt? :))) Mēs gūstam baudījumu no kāpiena? Jo sarežģītāks kāpiens, jo atbilstošāks ekipējums tam nepieciešams? No ekipējuma kvalitātes un musu prasmes to pielietot ir atkarīga mūsu drošība? Vai mūsu drošība nav tā vērta, lai tajā investētu attiecīgus līdzekļus? Vai pieejamie jaunie ekipējuma modeļi tiek radīti sekojot tikai modei, vai uzlabojot drošību, pilnveidojot kēpšanas tehniku? Vai mūsu gūtā bauda no kāpiena nebūs lielāka, ja mēs apzināsimies, ka esam darījuši visu lai palielinātu savu drošību (gan gūstot zināšanas un prasmes, gan nodrošinoties ar mūsu prasmēm atbilstošu ekipējumu)? Vārdusakot, daži jautājumi, par kuriem aizdomāties... :) P.S. Vislielākais prieks par visiem jaunajiem kalnos kāpējiem, kuri uzdrošinās domāt, izsvērt visus "par un pret", pieņemt patstāvīgus lēmumus - un doties ne pa vieglāko, vilinošāko alpīnisma ceļu - pa taku uz kalnu ar "lielo" nosaukumu! Bez gida. (Ar "abām" atbalstu patstāvību! Neviens izņemot pašu kāpēju, nevar garantēt viņa drošību! Tomēr vēlreiz uzsveru, ka aicinājumi "visu darīt patstāvīgi, un jau no paša sākuma" var beigties sāpīgi...) Bet lai to darītu, īpaši svarīgs ir saprāts, ar kuru novērtēt situācijas un domāt aizvien trīs soļus uz priekšu. Trīs! Jo ar diviem soļiem bezdibeni nepārlēksi... :)

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 14.03.2007 09:13:01


to visiem
Šī diskusija un citu nolikšana ir iegājusi pavisam neauglīgā augsnē. Protams, ka var kāpt ar vecu vai nepiemērotu inventāru un izkāpt maršrutu, bet vai vajag tā mocīties? Piemēram nesen Skotijā kāpu kopā ar vienu jaunieti, kuram leduscirtnu cērtes bija jau novīlētas kādus 4-5cm nost un viņš vairs nevarēja ar tiem normāli mix maršrutā ar mazām aizķerēm pietiekami ātri un veiksmīgi kāpt. Un tādos gadījumos, ja kļūst par apgrūtinājumu saviem sasaites biedriem, tas var beigās beigties ļauni. Pēc pāris dienām tas jaunietis bija nomainīji cirtnus uz jauniem (lasīt piemērotiem) un kāpa daudz labāk, ātrāk. Un es uzskatu, ka šādi piemēri kā Gunāram ir labs veids, kā kāpējiem analizēt situāciju un domāt ar galvu, nevis muti, kādēļ viņi gāja to maršrutu tik ilgi un kas varētu palīdzēt to veikt ātrāk un vienkāršāk. Es pats neatbalstu domu, ka jauns un kruts inventārs uzreiz nozīmē labu kāpēju. Katrā situācijā ir jāizvēlas piemērotākais, atbilstošākais un drošākais inventārs. Un ja vecais inventārs būtu tik piemērots, tad arī visi pasaules labākie kāpēji kāptu ar to pirmgājienos utt. Ja inventārs jaunums/piemērotība nav svarīga, tad kadēļ tie labākie kāpēji neizmanto klasiskos cirtņus tehniskajos maršrutos, bet Petzl Nomic tipa cirtņus?

Autors: Janis KG2, 14.03.2007 09:01:26


ne-tehniskie cirtnji
Cik es saprotu, visa taa rieshanaas ir par leduscirtnjiem? Kas ir vai nu jauni, vai vel nezin kaadi... Pec apraksta spriezhot akcents ir likts uz klinshu ekipejumu, nevis ledus. Visu panjemt lidzi nevar. Man pasham ir bijis taa, ka svara ekonomijas delj netiek njemti lidz cirtnji, kjiveres un cimdi. Tikai dzelkshnji.... Protams, ka marshruta tos savajadzeejaas. Bet paris stundu delj es nekad nebuti njemis lidzi tehnisko cirtnju komplektu. Klasiskos - varbuut. Ieteikums visiem gudriniekiem: aizbrauciet un izkapiet to konkreto marshrutu, labaak, krutaak, atraak. es tuvaka laika uz turieni braukt netaisos, un tamdelj ari nepretendeju uz kautkadu pareizo viedokli.

Autors: gasha, 14.03.2007 02:04:41


to to marisr
klau, es nekad neesu teicis ka tie dzeki kas kapj ar vecu inventaru ir slikti kapeji, viniem pat pec butibas jabut labakiem jo to veco inventaru vini ieeguvusi tad kad es varbut pat nezinaju kas ir cirtnis! Tatad viniem jabut labakiem, jo kapj acimredzot ilgak! Un nepazistu nevienu citu kas ta teiktu! bet tiko sapratu no iepriekseja komenta (ari no tava) ka tie kuri kapj ar jaunu (tipa kruto?!?) inventaru ir slikti kapeji? kapec taa? varbut paskatamies uz krutakajiem pasaules kapejiem ar ko vini kapj patreiz? Kaa arii to veco inventaru nemaz nevar nopirkt, atvaino bet veikalos nepardod vecu inventaru, un zini man pietiek nauda lai nopirktu jaunu karabini!!

Autors: marisr, 13.03.2007 23:46:05


Inventārs
es ar piekrītu daļēji Ulda teiktajam. Vienkārši sāk banāli palikt, ka pamēģini parādīties ar vecāku modeli kaut kur, ka Tevi jau nories. Noteikti nedrīkst kāpt ar veco inventāru, bet tā nu ir taisnība, ka vecie alpīnisti (ar visu "sūdīgo") inventāru ir izkāpuši daudz sarežģītākus, grūtākus kāpienus nekā pēdējos gados vispār kāds kāpis (varbūt ar ļoti retiem izņēmumiem). Un ne katrs var atļauties sapirkties entos ...cirtņus..., un kas, viņi sliktāki kāpēji par pārējiem???

Autors: to marisr, 13.03.2007 23:36:27


labais inventars
klau Uldi, ja pareizi sapratu tad tev ir iebildumi pret to ka jaunie kapeji saperk jaunu, labu, krutu inventaaru nevis saak ar vecu, aizvesturisku, biezi vien nedrosu??? Tas ka cilvekiem ir lidzekli iegadaties un apkrauties ar visu nepieciesamo un ne-nepieciesamo, lai daudzpusigi trenetos un atrak gutu progresu vai vienkarsi pameginatu to ir slikti? Varbut nosauc kas ir konkreti tas krutais inventars un kurs ir tas krutais brends?

Autors: marisr, 13.03.2007 22:35:18


Par kāpšanu
Domāju, ka puišus var apsveikt par šo kāpienu. Pēdējā laikā daudz kāpēju, kuri veic maršrutus gidu vadībā pa labi zināmiem maršrutiem. Un tas ir pavisam kas cits kā veikt maršrutu patstāvīgi, ja vēl ņem vērā sliktos aprakstus. Un vēl viens aspekts esmu noskatījies pārspīlējumus Eiropā, ka mīl apkrauties ar teicamu inventāru, bet ar pašu kāpšanas, iešanas tehniku ir lielas problēmas. Arī Latvijā parādās šī problēma, kā Gunārs raksta, galvenais ir kādā krāsā un kāda firmas ir bikses. Arī te atsevišķos komentos tas parādās. Protams, labs inventārs arī vajadzīgs, bet nevajaga pārspīlējumus.

Autors: Uldis, 13.03.2007 21:02:49


Vēl par cirtņiem
Diemžēl informācija par maršrutu bija gandrīz nekāda, vadījāmies tīri no grāmatas, kur īss apraksts+bilde (apdeitota ~1998g. :). Vaicāju Kenijas alpīnistu biedrībai, vietējiem gidiem, ko varētu sagaidīt uz maršruta, kādi laika apstākļi. Vietējie teica - pamatā klintis, esot seraki, bišķi sniegs un tas viss... Pēdējā laikā viss tāds papliks palicis esot...Tāpēc īpaši uz ledu nefokusējāmies un izvēlējāmies klasiskos ledus cirtņus, kas bija ļoti noderīgi pārvarot stāvos sniega posmus. Domāju, ka dotajā gadījumā ledum varbūt pat noderīgāki būtu bijuši fifi, kas arī sver mazāk. Sagatavoties jau var tikai uz to, kas ir zināms. Ja piemēram ieliek internetā maršrutu Diamond Couloir, tad ir informācija vairāk kā nepieciešams un tur ir 100% skaidrs, ka bez tehniskajiem ledus cirtņiem tur vispār nav ko darīt.Tāpat arī negribējām apkrauties ar dzelžiem, bez kā varētu iztikt un arī negribējās maksāt avio sabiedrībām par svaru virs normas a tas tāpat bija virs atļautajiem 20kg :) Protams, tagad zinot maršrutu mainītu arī taktiku un arī ekipējumā veiktu attiecīgas izmaiņas balstoties uz esošo pieredzi

Autors: Rinalds, 09.03.2007 01:11:33Khm... bet vai vietējie maz ir redzējuši tehnisko leduscirtni? :) Varbūt, ka 100% paļauties uz vietējo "kalniešu" ieteikto inventāru arī nevajadzētu?

Autors: Pingvinčix, 06.03.2007 09:58:46


Normundam
Pa lēzenāku maršrutu varbūt būtu gājuši arī sliktos laika apstākļos un bez redzamības, bet parasti nekas labs nav gaidāms, ja neko neredz.Bez pārtikas, protams, bija lēnāk un grūtāk, bet saluši mēs netikām un arī citu problēmu nebija. Mūsu mērķis nebija galīgi ekstrēmi kāpt un ar pieri sienā skriet. Bijām nolēmuši kāpt kad laika apstākļi to ļauj.

Autors: Gunārs, 06.03.2007 09:40:32


Skotija
Nja, diskusija aizgāja nepareizā virzienā...:) Mazliet jānogaida, lai iespaidi par Skotiju paliek krāšņāki un arī pareizās bildes tiek atlasītas-tad arī kāda info parādīsies:))

Autors: Normunds, 05.03.2007 18:24:34


Normundam
Starpcitu, Patmalnieka kungs! Mēs gaidām kādu info par Skotiju! Kur gan tā kavējās? Kā reiz būtu labs iemesls parunāt par kāpšanu sliktos (nosacīti sliktos) laika apstākļos un dry...wet...un citādiem tūļingiem! :)))

Autors: Kristaps (www.adventurerace.lv), 05.03.2007 18:19:59


Cirtņi
Jā, manuprāt, tehniskie cirtņi tādos apstākļos arī būtu ļoti noderējuši. Bet, kā jau minēts, autors balstījās uz ieteikumiem, kas nāca no vietējo puses, lai gan tādā sarežģītā maršrutā tehniskais cirtnis salīdzinot ar klasisko ir nesalīdzināmi pārāks.

Autors: Normunds, 05.03.2007 18:09:36


Gunāram
Paldies par komentāru, Gunār! Vai tiešām pārtikas neesamība vairākas dienas (kas automātiski, it īpaši tādā aug(-k)stumā, nozīmē arī būtisku ātruma un uzmanības samazināšanos maršrutā) + slapjās drēbes un apavi "neuzdzina" vēlmi doties lejā?

Autors: Normunds, 05.03.2007 18:06:11


Komentāra nosaukums *
Komentārs
Komentāru pievienoja *
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv