Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Treniņi, pieredze
Kā tālā ceļojumā nedabūt "ātras kājas"?

Autors: p.p.a
Foto: Vilnis Bērziņš
Raksta tapšanā izmantoti starptautisku veselības organizāciju informatīvie materiāli
2007. gada jūlijs, Rīga


Ceļojumu stāsti un iespaidi bieži vien tiek aizēnoti ar "pieķēru caureju jau otrajā dienā" vai "laikam saindējos, ik pa brīdim vēmu" tēmām... Tāpēc ceļojot uz svešām, tālām un eksotiskām zemēm, jāievēro sevišķa piesardzība, lai izvairītos no saslimšanām, kuras izraisa mikroorganismi, kas sastopami gan pārtikas produktos, gan dzeramos šķidrumos, jo īpaši ūdenī.

Protams, organisma reakcijā savu lomu var nospēlēt arī kardināla apkārtējās vides maiņa, ceļojuma problēmu izraisīts stress, tomēr, uzticēšanās "gan jau būs OK, cerams, ka paveiksies" principam ir, maigi sakot, vieglprātīgi! It sevišķi zinot to, ka daudzās eksotiskās valstīs pastāv nopietnas problēmas ar dzeramā ūdens kvalitāti, nemaz nerunājot par iespējamajām infekcijas slimībām, kuras var izraisīt gan mirušu dzīvnieku atrašanās ūdens notecēs, gan tas, ka daudzviet lauku mēslošanai tiek izmantotas fekālijas, gan tas, ka daudzviet dabīgās ūdens noteces kalpo par izgāztuvi visam, kas vien cilvēkiem šķiet vairs nevajadzīgs...Ieteikumi piesardzībai:

1. Pasūtiet dzērienus bez ledus, ja neesiet pārliecināts, ka tas ir sasaldēts tīrs ūdens.

2. Dzeriet tikai dzērienus, kuri ir izgatavoti un iepildīti rūpnieciski - vaļējas un slikti aiztaisītas pudeles var būt pildītas "uz vietas" vai no inficēta avota.

3. Ēdināšanas vietās pasūtiet labi pagatavotu, termiski apstrādātu ēdienu – svaiga un nepietiekoši termiski apstrādāta pārtika (it sevišķi gaļa, piena produkti, jūras produkti, zivis) var būt bīstama veselībai. Neizmantojiet ielas pārdevēju pakalpojumus, kas piedāvā ātri pagatavojamo ēdienu.

4. Izvairieties no tādu pārtikas produktu lietošanas, kā svaigi gatavots saldējums, sviests, majonēze, termiski neapstrādāts vai nepasterizēts piens.

5. Ēdiet svaigus augļus, dārzeņus un salātus (garšaugus) tikai tad, ja tie ir mazgāti ar tīru ūdeni (vislabāk, ja pats tos nomazgājiet ar attīrītu, pārliecinoši tīru ūdeni). Ja tādas iespējas nav, lietojiet uzturā augļus un dārzeņus, kurus iespējams nomizot ar rokām pieskaroties tikai augļa mizai (piemēram, banāni).

6. Svaigi spiestas sulas, kuras satur daudz dabīgā cukura, ir ideāla vide baktēriju vairošanās procesiem – dzeriet sulas tikai tādās vietās, kur to pagatavošana ir jums redzama un neizsauc aizdomas par nevainojamu tīrību (piemēram, nomizoti un sagriezti augļi nav kontaktā ar ielas tirgoņa vai ēdiena pagatavotāja rokām!).

7. Svaigi pagatavota un karsta kafija, tēja, kā arī vīns un alus lielākoties pieskaitāmi pie "drošiem" dzērieniem, tomēr vienmēr jāatceras, ka alkoholiski dzērieni paši par sevi pieskaitāmi "riska grupai", kā arī tas, ka mīts par alkohola spējām dezinficēt organismu īsti neatbilst patiesībai.

8. Regulāri mazgājiet rokas, it sevišķi pēc došanās uz tualeti un pirms ēšanas, lietojiet vienreizējās mitrās salvetes ja nav tādas iespējas, kā arī pēc roku mazgāšanas lietojiet tīru, zināmas izcelsmes dvieli vai vienreizējās papīra salvetes.

9. Arī mutes skalošanai un zobu mazgāšanai lietojiet pārliecinoši tīru ūdeni – pat neliels malks dezinficēta ūdens var izraisīt caureju vai nopietnāku saslimšanu. Arī lietojot medikamentus, kuriem nepieciešams uzdzert nelielu daudzumu ūdens, nelietojiet nezināmas kvalitātes ūdeni, jo jau minētā caureja, kuru var izraisīt inficēts ūdens malks, var ietekmēt un mazināt lietojamo medikamentu efektivitāti.

10. Nepeldieties un nemazgājieties tropu zonas atklātajās ūdenstilpnēs, kā arī dabīgās un mākslīgi radītās ūdenstilpnēs, kas izsauc kaut nelielas šaubas par tajā esošā ūdens tīrību.

Dodoties tālos ceļojumos ļoti ieteicams izpētīt visu iespējamo informāciju par iespējamiem veselības apdraudējumiem šajos reģionos un ievērot esošos starptautisko veselības organizāciju ieteikumus. Lieka piesardzība aizvien nenāk par ļaunu! Pat visdzidrākais ūdens no šķietami tīra kalnu strauta var saturēt infekcijas izraisītājus, kas var būt par iemeslu smagām saslimšanām.www.adventurerace.lv vortāla Arhīvā lasāmi vēl divi raksti par līdzīgām problēmām: "Šķidruma problēmas: slāpes – briesmu signāls!" un "Ūdens attīrīšanas filtri".

Vēlies pievienot komentāru par rakstu? Vēlies ko jautāt autoram? Raksti! [FORUMA TĒMA]

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv