Ekipējums
Treniņi, pieredze
Sacensības
Ceļojumi
Dēku stāsti
Preses ziņas
Sarunas, diskusijas

Izvieto savu reklāmu šeit!

Kalni, alpīnisms, kāpšana
Kalnu Grupa, Vertikāle X
Piedzīvojumu sacensības
Sporta pasākumu rīkošana
Laivošana jūrās un upēs
Velo, veloceļojumi
Arhīvs > Sacensības
Stāsts par 7 brāļiem
Jukolas-Venlas orientēšanās stafetes Somijā

Teksts: Ilze Krišlauka [ AUTORE?]
Foto: no "Salo-Jukola 2006" oficiālajiem preses materiāliem un Ilze Krišlauka
2007. gada marts, Rīga

Biezs mežs kaut kur Somijas plašumos. Jūnija vidus. Parasti tik tukšajā mežmalas pļavā valda neparasta rosība - visdažādākajās mēlēs skan ļaužu čalas, kā sēnes no zemes aug telšu pilsētiņas. Tuvojas pusnakts, pār zaļo egļu galotnēm riet saule. Piepeši vakara krēsla sadreb spalgā lielgabala šāvienā, un zemei zem kājām dārdot mežā dodas tūkstošgalvains vīru pulks. Somi un zviedri, norvēģi un latvieši – tautības visdažādākās. Sparīgi divdesmitgadnieki un cienījami kungi ar sirmām galvām…

Nē, tā nav kāda 19.gs. karu kaujas ainiņa. Tas ir starts Jukolas stafetēm. Ar savu iespaidīgo dalībnieku skaitu un vēsturi tās droši var pretendēt uz Pasaules lielāko un tradīcijām bagātāko orientēšanās stafešu godu.Jukolas stafetes notiks arī šogad, 16. un 17.jūnijā, Lapua pilsētas apkaimē! Jau tradicionāli tajās piedalīsies arī Latvijas orientieristi, kuri startē gan pašmāju klubu, gan ārvalstu komandās.

Lielais notikums ar nosaukumu "Jukola" sastāv no divām daļām. Pa dienu četru etapu "Venlas" stafetē startē dāmu komandas, bet vēlā pievakarē kontrolpunktu meklējumos "Jukolas" septiņos posmos dodas vīri. Viņiem daļu distances jāveic nakts tumsā. Protams, drīkst (un vajag!) izmantot lukturīšus. Stafešu dalībnieku pulks ir raibu raibais. Tiek pārstāvēti ne vien nopietni orientēšanās sporta klubi, bet arī mācību iestādes, darba kolektīvi un draugu kopas. Lielākajai daļai dalībnieku mērķis nav uzvarēt. Viņu vēlme ir piedalīties un izbaudīt šo notikumu, un nereti gadās, ka pirmo vietu ieguvēji distanci veic teju vai divas reizes ātrāk par pēdējiem. Kur gan vēl citur radīsies iespēja uz starta līnijas nostāties kopā ar pasaules ātrākajiem mežu skrējējiem un varbūt pat salīdzināt savu varēšanu distancē ar kādu no orientēšanās sporta leģendām?! Bez tam tā ir lieliska kopā būšana ar līdzīgi domājošajiem no visas pasaules.Pirmās "Jukolas" sacensības risinājās 1949. gadā Helsinku tuvumā. Toreiz uz starta izgāja 41 vīru komanda, līdz finišam tika piecpadsmit. Orientieristi distancē devās ar 1:30 000 un 1: 40 000 topogrāfiskajām kartēm, kuras bija tapušas vēl pirms otrā pasaules kara. Tikai daži sportisti startēja ar pašdarinātiem pieres lukturiem, lielākā daļa izmantoja kabatas lampiņas. Nakts bija tumša un lietaina, bet vairākas komandas ceļa un kartes izgaismošanai iztika ar sērkociņiem. Nav jābrīnās, ka līdz finišam tika mazāk par pusi uz starta līnijas stāvējušo. Jau 1955. gadā komandu skaits sasniedza 100, bet aizvadītajā 2006. gadā startēja 1362 vīru septiņnieki. Pirmā "Venlas" stafete ar 190 komandām risinājās 1978. gadā. 2006. gadā startēja 871 vienība.Vārdi "Jukola" un "Venla" nav sveši arī ziemeļvalstu literatūras cienītājiem. Stafešu nosaukums un etapu skaits aizgūts no leģendārā 19. gadsimta somu rakstnieka Aleksa Kivi grāmatas "Septiņi brāļi". Tas ir stāsts par septiņiem nebēdnīgiem bāreņiem – Juhanu, Tomasu, Apo, Simeonu, Timo, Lauri un Ero, kuri mitinājās mājā ar nosaukumu "Jukola". Līdzās brāļu dēkām A. Kivi apraksta arī Somijas mežus un gleznaino dabu, un tieši tas rosināja "Jukolas" stafetes aizsācējus sacensības veltīt rakstniekam. Arī dāmu stafetes "Venla" nosaukums meklējams grāmatā – sieviešu sacensības nosauktas vecākā brāļa Juhana sievas vārdā.

Aizvadītajā 2006. gadā Latviju pārstāvēja 12 vīriešu un 11 sieviešu komandas. "Venlas" stafetēs no Latvijas komandām visaugstāk, 166. vietā (no 871) ierindojās "OK Purva Bridējs I" komanda, kurā startēja Liene Kreicberga, Kristīne Veita, Dina Zobena un Kristīne Kokina. Uzvarēja zviedru klubs "Ulricehamns OK". Vīru konkurencē uzvarētāju gods tika "Vehkalahden Veikot" no Somijas, bet no Latvijas komandām ātrākie bija "OK Kāpa" puiši Ēriks Lebedoks, Jānis Peilāns, Reinis Putniņš, Kārlis Osis, Andis Laveiķis, Edgars Peilans un Gatis Caics. Viņiem 234. vieta (no 1362). Kurš būs labākais šogad?

Līdz 1.martam savu dalību 2007. gada Venlas - Jukolas stafetēs pieteikuši jau 7113 dalībnieki, jeb 723 vīru un 513 dāmu komandas. Tajā skaitā 10 un 10 no Latvijas. Pieteikšanās turpināsies līdz pat 15. maijam, vēl varat pagūt! Visa info meklējama www.jukola2007.net


OK "Purva Bridējs" komanda Jukolas stafetēs

 
pilsētas piedzīvojumu aģentūra © 2006 Info: info@adventurerace.lv